הרפורמה בחוק ההוצאה לפועל אשר נכנסה לתוקף ביום 6.9.15 (תיקון 47 לחוק ההוצאה לפועל) הרחיבה הלכה למעשה את סמכותם של רשמי ההוצאה לפועל כאשר אפשרה להם לתת הפטר בהוצאה לפועל, הפטר חלוט (הפטר מחובות מוחלטת) לחייב המוגדר "חייב מוגבל באמצעים" ושהליכי הגבייה מולו אינם צפויים להביא תועלת משמעותית לנושים.
האפשרות לתת הפטר לחייב מוגבל באמצעים, מהווה בשורה משמחת מאוד לאותם חייבים, ומשרדנו מברך על תיקון חקיקה זה, בהחלט הגיע השעה לעזור ולסייע לאותם חייבים לצאת לדרך חדשה, ללא חובות, ולאפשר להם לשקם את חייהם.
לפני שנסביר למה מכוון חוק ההפטרים ומהי מטרתו, נציין כי בראש ובראשונה התיקון לחוק בא במטרה לסייע לעשרות אלפי חייבים שרשומים כיום במערכת ההוצאה לפועל בסטטוס "חייב מוגבל באמצעים", עומדים בצו התשלומים שנקבע להם, אך מצויים במצב של חסר תקווה לפירעון מלוא חובותיהם.
יחד עם זאת, נציין כי לרשם ההוצאה לפועל קיימת סמכות רחבה יותר, לתת הפטר גם לחייבים שמוגדרים "חייב מוגבל באמצעים", ואשר לא עמדו בצו התשלומים שנקבע להם היות והנסיבות לא אפשרו להם לעשות כן. כלומר נסיבות מיוחדות של מצב בריאותי או קושי כלכלי וכיוצא בזה, עניין כאמור אשר נתון לשיקול דעתו של רשם ההוצאה לפועל.
התיקון לחוק מתמקד בחייבים שאינם יכולים לשלם את חובם, והם נאלצים לשאת בעול של הגבלות שונות המוטלות עליהם מכוח הדין, שאינן מאפשרות להם לשקם את חייהם ולצאת לדרך חדשה.

בדרך כלל, מדובר בחייבים המאופיינים כמשקי בית דלי אמצעים, אשר התשלום החודשי שהוטל עליהם כמוגבלים באמצעים הינו נמוך ביותר, כך שאין כל תועלת לנושים מהמשך הגבייה, שכן תשלומם אף לא מכסה את גובה סכום הריבית המחויבת בהליכי ההוצאה לפועל.

מצב בעייתי זה נובע מהסדר חקיקתי הקרוי "חייב מוגבל באמצעים". הסדר זה נולד כדי להגן על חייבים ולסייע להם לשלם את חובם על – ידי פריסתו לתשלומים. לצד פריסת החובות מוטלות על החייבים הללו ההגבלות שתכליתן מניעת צבירת חובות נוספים.
מייסד המשרד ביקר במשך שנים את "הכלא" שנקרא חייב מוגבל באמצעים, אשר הביא לכך שהחייב לעולם לא יסיים עם חובותיו, וכאמור הגיע השעה לשנות ולתקן, ואנו מברכים על כך.

לאחר עשרות שנים בהן הופעל ההסדר התברר שלעיתים קרובות הוא משיג את התוצאה ההפוכה, ופוגע בחייבים. לו היו חייבים אלה פונים להליכי פשיטת רגל, סביר להניח שהיו מקבלים הפטר לאלתר ויוצאים לדרך חדשה. אולם, אפשרות זו עד לאחרונה, לא הייתה קיימת במערכת ההוצאה לפועל, ובשל כך, הרפורמה החדשה שהיא הפטר לחייב מוגבל באמצעים הקרוי גם חוק ההפטרים, היא בשורה משמחת מאוד לחייבים רבים שיכולים כעת לקבל הפטר בהוצאה לפועל (הפטר מחובות) ולצאת לדרך חדשה, כאמור ללא חובות.

החוק החדש, חוק ההפטרים, משקף עקרונות של צדק סוציאלי ואת נכונותה של החברה לסייע למי שנותרו מאחור לפתוח דף חדש בחייהם על-ידי מתן הפטר לחייב מוגבל באמצעים, כלומר על-ידי שמיטת חובותיהם.

העקרונות הכלליים של ההסדר "הפטר לחייב מוגבל באמצעים" (הפטר בהוצאה לפועל) המוצע הם:

א. אותו הפטר לחייב מוגבל באמצעים יחול על מי שעומד בתנאי החוק והם חייבים שמוגדרים "כחייבים מוגבלים באמצעים" בארבע השנים האחרונות (לפחות), שחובם הכולל נמוך מ-800 אלף שקל, ואין להם רכוש בעל ערך שניתן לממש כדוגמת דירת מגורים או רכב יוקרה, ובשלוש שנים האחרונות עמד בצו התשלומים שנקבע לו. לצד תנאים אלו נציין, כי בנסיבות מסוימות יכול הרשם להפעיל שיקול דעת, ולתת הפטר והפטר מחובות אף לחייב מוגבל באמצעים שלא עומד בתנאי החוק לעיל.

ב. לאחר בדיקה ראשונית של הבקשה, שעתידה להתבצע בתוך 45 ימים (נציין בהקשר זו, שזהו זמן קצר מאוד שמעיד על נכונותה של מערכת ההוצאה לפועל לקדם וליעל את מתן ההפטר בהוצאה לפועל לאותם חייבים), תפורסם הודעה על פתיחה בהליך למתן הפטר בעיתונות ובאינטרנט וכן תישלח הודעה אישית לכל נושה או זוכה שהחייב פירט בבקשתו.

ג. נושים וזוכים שסבורים שיש מניעה לתת את אותו הפטר לחייב מוגבל באמצעים, מסיבות שונות המנויות בפקודת פשיטת הרגל, או שההפטר יגרום לפגיעה כלכלית משמעותית בהם, יגישו התנגדות לבקשה.

ד. רשם ההוצאה לפועל יקיים דיון בהתנגדויות, ויחליט האם לתת לחייב הפטר. ההפטר יפטור את החייב מכל חובותיו, ופעולתו זהה למתן הפטר מכוח פקודת פשיטת הרגל.

לסיום נציין, כי אנו מברכים על תיקון החוק החדש, חוק ההפטרים, ורואים בו פריצת דרך של ממש אשר נותנת לחייבים אפשרות ממשית לפתוח דף חדש בחייהם, ללא חובות. הפטר לחייב מוגבל באמצעים מהווה שינוי חיובי מאוד בחקיקה, וראוי שחייבים המוגדרים בסטאטוס "חייב מוגבל באמצעים", אכן ינצלו לטובתם אופציה חקיקתית זו ויגישו בקשה למתן הפטר בהוצאה לפועל. אנו מאמינים שאם הגעת לכאן ברצונך לסיים עם חובותיך, ולצאת לדרך חדשה. משרדנו מתמחה בתחום חדלות פירעון בכלל, ובשיקום חייבים בפרט. אנו נשמח לעמוד לשירותך ולהוביל אותך בדרך לחיים חדשים, ללא חובות.

Categoryמאמרים

טופס בקשת ייעוץ חינם

מלאו את הטופס הבא כדי לקבל ייעוץ חינם מעורך דין.

2015 © כל הזכויות שמורות לאורי גילת ושות' | יובל כץ - בניית אתרים

logo-footer

השארו מעודכנים:           

השאירו פרטיכם ונציג משרדינו ייצור עמכם קשר לשיחת בירור מצבכם המשפטי והצגת האפשרויות העומדות לרשותכם:

השם שלך (חובה)

טלפון (חובה)

סגור