הרפורמה החדשה אותה יזם וקידם כונס הנכסים הרשמי בהנהגתו של פרופסור דוד האן, חוללה מהפך אצל חייבים רבים אשר פונים להליכי פשיטת הרגל. הרפורמה נכנסה לתוקף ביום 1.9.13, וחלה רק על חייבים אשר יום מתן צו הכינוס בעניינם ניתן לאחר יום זה.
מטרת הרפורמה החדשה היא בעצם להקל ולהטיב עם חייב אשר נקלע לקשיים כלכליים בתום הלב, ולא כתוצאה מכך שניסה לבצעה הונאה או עוקץ מכוון לנושיו, כמו כן מצופה מחייב שינהג בתום לב גם בהליך פשיטת הרגל עצמו ובכפוף לפקודת פשיטת הרגל, כלומר מצופה מהחייב לעמוד בצו התשלומים אשר יושת עליו, להגיש דוחות דו-חודשיים על הכנסותיו והוצאותיו ולשתף פעולה עם המנהל המיוחד אשר ימונה לו ע"י בית המשפט המחוזי.
תכליתה של הרפורמה החדשה הינה בניית תוכנית פירעון מותאמת לחייב, אשר מגבירה את הוודאות אצל החייב אשר עתיד לדעת בשלב מוקדם יחסית בהליך, מהו הסכום אותו נדרש לשלם כדי לסיים עם ההליך ולקבל הפטר חלוט לחובותיו. נציין שהסכום נקבע בהתאם לגילו של החייב, כושר השתכרותו, מצב בריאותו סכום חובותיו וכן מצבת נכסיו.
השינויים שיזם פרופסור דוד האן בהליך פשיטת הרגל גרמו להתנהלות ברורה יותר לחייב ולצדדים, ומעבר לכך, קיצרו בצורה ניכרת את ההליך שעתיד להימשך עד לזמן של כ-54 חודשים, כאשר החייב יודע מראש מהו הסכום אותו הוא עתיד לשלם וכיצד עליו לנהוג על מנת לקבל את צו ההפטר.
מס' חודשים לאחר שבית המשפט חותם על צו כינוס הנכסים, יוזמן החייב לחקירה אצל המנהל המיוחד בו יבחן מצבו הכלכלי ויכולתו לקיים את צו התשלומים אשר נקבע לו וכן נתונים נוספים. בפועל החקירה אמורה ליתן לחייב תחזית כיצד הוא עתיד לסיים את ההליך. השלב הראשון של התהליך עד לדיון בהכרזתו של החייב, יימשך כ – 18 חודשים, בהם יבחן המנהל המיוחד אשר מונה ע"י בית המשפט המחוזי, את מצבו הכלכלי של החייב. תבחן יכולתו של החייב לפרוע את חובותיו, ותוצע לו תוכנית פירעון אשר לאחר עמידתו בתנאיה, יקבל הוא הפטר מחובותיו. נציין כי בשלב זה, יש באפשרותו של החייב לגייס את הסכום הנדרש מבני משפחתו, או מצד ג' אשר מוכן לסייע לו, כך שבפועל ההליך יכול להסתיים לאחר 18 חודשים בלבד, ולעיתים אף לפני כן.
חשוב לציין כי עד 6 חודשים מיום מתן צו הכינוס, על נושיו של החייב להגיש תביעות חוב מפורטות לידי כונס הנכסים הרשמי. כלומר על כל נושה להוכיח מהו חובו האמיתי של החייב. תביעות החוב יבדקו ע"י המנהל המיוחד ויופחתו במידת הצורך בכפוף לסעיף 134 לפקודת פשיטת הרגל. היינו חלק מתפקידיו של המנהל המיוחד הם לבדוק מה הוא הסכום הנכון אותו חב החייב, ולהפחית ריביות מופרזות שהוספו לסכום החוב.
לאחר 18 חודשים, מתקיים דיון בהכרזתו של החייב. אם החייב מסוגל לעמוד במלוא סכום תוכנית הפירעון שהוצאה לו, ייתכן שבמעמד הדיון עשוי הוא לקבל הפטר חלוט מחובותיו. אם אינו מסוגל לגייס את מלוא הסכום, וזקוק הוא לפריסת תשלומים, עשוי הוא לקבל הפטר מותנה במעמד דיון זה ועליו להמשיך ולעמוד בצו התשלומים בהתאם לתוכנית הפירעון, וזאת עד לסוף ההליך, היינו במצטבר משך זמן של 54 חודשים מיום צו הכינוס, אם ההליך מתקיים ומתנהל כשורה.
משרדנו מברך על הרפורמה החדשה בפקודת פשיטת הרגל, ובוחן מקרוב את יישומה של הרפורמה בשטח, אשר אכן נותנת את אותותיה. אנו מיישמים את הרפורמה החדשה בתיקים חדשים ומשתמשים ברוח הרפורמה החדשה על תיקים ישנים שכאמור נפתחו לפני ה – 1.9.13. ניכר שהחקיקה באה לטובת החייבים, מקלה עליהם ובמצבים מסוימים מקצרת את ההליך בצורה משמעותית.

Categoryמאמרים

טופס בקשת ייעוץ חינם

מלאו את הטופס הבא כדי לקבל ייעוץ חינם מעורך דין.

2015 © כל הזכויות שמורות לאורי גילת ושות' | יובל כץ - בניית אתרים

logo-footer

השארו מעודכנים:           

השאירו פרטיכם ונציג משרדינו ייצור עמכם קשר לשיחת בירור מצבכם המשפטי והצגת האפשרויות העומדות לרשותכם:

השם שלך (חובה)

טלפון (חובה)

סגור