ביום 6.9.15 נכנס לתוקפו "חוק השמיטה" שהוא תיקון לחוק ההוצאה לפעול, אשר נועד לתת מענה והפטר מהיר לחייבים מוגבלים באמצעים אשר אין ביכולתם לשלם את חובותיהם. מרבית החייבים נקלעו לחובות עקב קשיי מחיה או כישלון עסקי, ואינם מצליחים לצאת ממעגל החובות ולשוב לאורח חיים רגיל כאחד האדם. כך למעשה אותם חייבים, משועבדים כל חייהם לחובותיהם ולהליכי ההוצאה לפועל, ממשיכים לשלם את שוברי התשלום החודשי, באופן שאף אינו מכסה את שיעורי הריבית הנצברת על החוב, והתוצאה מכך היא שאין להם ולמשפחתם סיכוי של ממש לסיים עם חובותיהם.

הקושי הכלכלי פוגע בכל התא המשפחתי, כאשר היעדר היכולת הכלכלית לא מאפשרת לממן חוגים לילדים ופעילויות מעשירות אחרות, חופשה שנתית וכיוצא בזה, וכתוצאה מכך אף גוברות תחושות הכעס והתסכול, ומונצחים הפערים חברתיים בין שכבות האוכלוסייה השונות.

בעבר עמדה בפני אותם חייבים אופציה אחת ויחידה להפטר מחובותיהם והיא לפנות להליכי פשיטת רגל ולקבל הפטר מבית המשפט המחוזי בלבד. כיום, עומדת בפני החייבים אופציה נוספת להפטר מחובותיהם, בדרך קצרה ומהירה יותר, וזאת בעקבות תיקון 47 לחוק ההוצאה לפועל, הקרוי גם "חוק שמיטה" והוא מתן הפטר לחייב מוגבל באמצעים. אנו רואים בחוק זה פריצת דרך שלא נראתה כמותה עד היום בישראל. החוק, אותו הפטר בהוצאה לפועל, פותח דף חדש בפני משפחות שנקלעו למצב כלכלי קשה, ומאפשר להם לקבל הפטר, למחוק את חובותיהם ולשקם את חייהם, וזאת תוך זמן קצר ביותר, ביחס להליכי פשיטת רגל. למעשה, ניתן לומר כבר כעת כי האפשרות לתת הפטר בהוצאה לפועל ייתן לעשרות אלפי בתי אב בישראל ששרועים בחובות אופציה לסיים עם חובותיהם אחת ולתמיד ולצאת לדרך חדשה.

ציטוט מדבריה של ח״כ מיכאלי: ״הפטר בהוצאה לפועל הוא תיקון של עוול גדול. מדובר במתן חיים חדשים לעשרות אלפי נשים וגברים שכלואים במערכת שמלכתחילה לא היו צריכים להיות בה. הצעד הבא הוא לטפל בריביות המטורפות בהוצאה לפועל. ההפטר הוא עוד צעד בדרך לזכות לצאת ממעגל העוני, זכות שאמורה להיות זכות יסוד״.

עיקרי החוק: ההפטר בהוצאה לפועל יחול על מי שמוגדר כחייב מוגבל באמצעים בארבע השנים האחרונות (לפחות), שחובו הכולל נמוך מ – 800 אלף שקל, אין לו רכוש בעל ערך שניתן לממש כדוגמת דירת מגורים או רכב יוקרה, ובשלוש השנים האחרונות עמד בצו התשלומים שנקבע לו. לצד תנאים אלו נציין, כי בנסיבות מסוימות יכול הרשם להפעיל שיקול דעת, ולתת הפטר והפטר מחובות אף לחייב שלא עומד בתנאי החוק לעיל.

"כ-22 אלף איש, החיים תחת צל כבד של חובות מרובים וריביות עתק יוכלו לנשום לרווחה", מסרה שרת המשפטים איילת שקד. "זהו שינוי מבורך בחברה ובכלכלה הישראלית".

לסיום נציין, כי אנו מברכים על תיקון החוק החדש, ורואים בו פריצת דרך של ממש אשר נותנת לחייבים אפשרות ממשית לפתוח דף חדש בחייהם ללא חובות על ידי הפטר בהוצאה לפועל מחובותיהם. אנו מאמינים שאם הגעת לכאן ברצונך לסיים עם חובותיך, ולצאת לדרך חדשה. משרדנו מתמחה בתחום חדלות פירעון בכלל, ובשיקום חייבים בפרט. אנו נשמח לעמוד לשירותך ולהוביל אותך בדרך לחיים חדשים, ללא חובות.

Categoryמאמרים

טופס בקשת ייעוץ חינם

מלאו את הטופס הבא כדי לקבל ייעוץ חינם מעורך דין.

2015 © כל הזכויות שמורות לאורי גילת ושות' | יובל כץ - בניית אתרים

logo-footer

השארו מעודכנים:           

השאירו פרטיכם ונציג משרדינו ייצור עמכם קשר לשיחת בירור מצבכם המשפטי והצגת האפשרויות העומדות לרשותכם:

השם שלך (חובה)

טלפון (חובה)

סגור