חייגו לייעוץ:
072-397-4924

עורך דין הוצאה לפועל

עורך דין הוצאה לפועל – המדריך המלא לטיפול בחובות (מעודכן) לשנת 2024

מי לא יחשוש כשישמע את המילים "הוצאה לפועל" בהקשר אליו, הרי מדובר בגוף שכל מטרתו היא להפעיל אמצעי גבייה מגוונים ואפקטיביים כמו עיקולי משכורת וחשבונות בנק, הגבלות שונות כמו צו עיכוב יציאה מהארץ, לצד הליכי גבייה אגרסיביים יותר, כמו למשל עיקול מטלטלין, וכל אלו כדי להביא לגביית החוב.

"ההוצאה לפועל" הינה גוף המוציא לפועל, כזרוע של רשות האכיפה והגבייה, החלטות שיפוטיות בענייני כספים, נכסים, וכן גביית חובות שנכתבו בשטרות, משכנתאות ודוחות. מה זה אומר בדיוק הוצאה לפועל? ממה צריך להיזהר? מהי "המלכודת" שאסור ליפול בה? (ראו בהמשך, "מסירת גרסה עובדתית לראשונה"), ולמה כל כך חשוב לשכור עורך דין הוצאה לפועל? סקירה מפורטת ומקיפה, לצד טיפים שימושיים (עבור חייבים) – במאמר שלפניכם.

לפני שנתחיל, כמה מילים:

כל הסיפור של הוצאה לפועל, וכל הדינים והסוגיות הקשורות בהם, אינם עניינים פשוטים, ומורכבים ממספר הליכים משפטיים והגבלות שונות. היות ולכל הליך יש את היתרונות והחסרונות שלו, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי, הסבר והדרכה, לפני שתגבשו החלטה – מה הכי נכון לעשות? ואיך הכי נכון להתמודד עם המצב?

אנו ממליצים לכם לפנות לעורך דין הוצאה לפועל כדי שיבחן את הדברים, ויספק לכם פתרון משפטי שייתן מענה פרקטי לסיטואציה עמה אתם מתמודדים. שיחות הייעוץ חשובות מאוד, ויש עדיפות לבצע אותן כמה שיותר מוקדם, כדי שלעורך הדין שלכם יהיה "חופש פעולה" לקידום מהלכים פרקטיים בשטח, ובכל מקרה – זה לא מאותם דברים שמומלץ לדחות לזמן אחר.

שיחות ייעוץ אלו סייעו ללא מעט אנשים, זוגות ובעלי עסקים, להביא לצמצום הנזקים הצפויים, והן מאפשרות במקביל קידום פעולות אפקטיביות על מנת שהנכסים שיש לכם ישמרו או ינוצלו כמו שצריך.

אז רגע לפני שנפרט מהן האפשרויות שעומדות לרשותכם, נציין בקצרה, שמגמת החקיקה בשנים האחרון מקדמת ושומרת על זכויות החייבים, וכיום קיימים פתרונות משפטיים נגישים, מיידים, שניתנו על ידי המחוקק בדיוק בשביל אותם רגעים קריטיים שבהם האדם צריך ביטול עיקול חשבון בנק או משכורת באופן מידי, או ביטול עיקול מטלטלין או צו עיכוב יציאה מהארץ ועוד – כפי שנפרט מיד במאמר.  

עורך דין הוצאה לפועל
עורך דין הוצאה לפועל

מהו הזמן המתאים להתחיל להתייעץ עם עורך דין הוצאה לפועל?

השלב הכי טוב להתחיל להתייעץ עם עורך דין הוצאה לפועל הוא כבר בשלב קבלת מכתב ההתראה לפי חוק ההוצאה לפועל וסעיף 81א1 בו. ואפילו עדיף, אם אתם ערים למצב, גם אם עוד לא קיבלתם מכתב התראה, אבל אתם יודעים שעומדים לפתוח כנגדכם תיק בהוצאה לפועל, אם זה כי שיק שמסרתם וחזר, או כל חוב אחר שיש לכם כבר זמן רב, פנו כבר עכשיו להתייעצות עם עורך דין הוצאה לפועל. למה מומלץ לפנות בהקדם האפשרי? בגדול, כדי למזער נזקים ולמנוע הטלת עיקולים חדשים או נוספים בעתיד, "שידחקו אתכם לפינה", ובכך "יחלישו" את היכולת לנהל משא ומתן עבורכם.

אם נודע לכם כעת שהוטל עיקול על השכר החודשי שלכם, או תפסו לכם כסף בחשבון הבנק, עליכם לדעת על אחת מבין ההגנות המשפטיות שעומדת לרשותכם, כמפורט בחוק הגנת השכר, שכר פטור מעיקול, במאמר ביטול עיקול משכורת.

הוצאה לפועל – מה זה אומר בכלל?

מערכת ההוצאה לפועל היא בעצם כאמור, זרוע של רשות האכיפה והגבייה. מדובר במנגנון שעוגן בחוק ההוצאה לפועל תשכ"ז – 1967. מטרת המנגנון היא לגרום לחייבים להחזיר את החובות שלהם, וזאת על ידי הליך של הטלת הגבלות ועיקולים, שיהוו תמריץ לחייבים לשלם את החוב במהירות האפשרית.

הסנקציות של ההוצאה לפועל

במקרה שנפתח כנגדכם תיק בהוצאה לפועל, כלומר יש לכם חובות בהוצאה לפועל, ואחרי שנשלח מכתב התראה, ועדיין לא בוצע תשלום החוב, יש לרשם ההוצאה לפועל אפשרות להטיל מספר סנקציות על החייב, שיגרמו לו לשלם את החוב במהירות האפשרית. מהם האמצעים? בין השאר ניתן להטיל צו עיכוב יציאה מהארץ, עיקול חשבון בנק, עיקול משכורת, עיקול על נכסים של החייב, כמו מיטלטלין וגם נכסים אחרים, מקרקעין ועוד. בנוסף, ניתן להטיל הגבלות על חידוש הדרכון של החייב. במקרים מאוד קיצוניים ההגבלות יכולות להגיע עד הוצאת צו מאסר (בחוב מזונות).

יש לי תיק בהוצאה לפועל? איך אני יכול להגן על עצמי?

נכון, הוצאה לפועל היא מערכת שקיימת בעיקר לטובת הזוכים, בעלי החוב. אך מה עם החייבים? זכרו שבחוק ההוצאה לפועל מוענקות גם לחייבים לא מעט הגנות. עורך דין להוצאה לפועל, ידע להגיד לכם איזו הגנה מתאימה ביותר לסיטואציה בפניה אתם עומדים כעת. להלן כמה מההגנות האפשריות, השתמשו בהן בחכמה:

סוג ההגנהמה קורה בפועל במסגרת ההגנה?
כתב התנגדות לביצוע שטר או סכום קצובכולנו מכירים את כתב ההגנה בבית משפט. כתב התנגדות הוא מושג דומה. אפשר להגיש כתב התנגדות כשמדובר בתיקי שטרות, וכשמדובר בסכום קצוב, וכשיש לחייב טענות ביחס לחוב עצמו. באפשרותו להגיש התנגדות לתביעה על סכום קצוב, וזאת תוך 30 יום מרגע קבלת האזהרה. ברגע שמתקבלת התנגדות, ההליכים מעוכבים, והבירור עובר לבירור בבית משפט שלום.
בקשה לעיכוב /  ביטול הליכיםאם הוטלה הגבלה מסוימת, כמו למשל הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ, ויש לחייב סיבות מוצדקות בגינן הוא נדרש לצאת. עורך דין הוצאה לפועל יכול לבקש עבורו בקשה לבטל את ההגבלה או רק לעכב אותה.
החייב טוען: "טענת פרעתי"יכולות להתרחש טעויות. לכן, יכול להיות מצב שהחייב כבר פרע את החוב, אך התיק בהוצאה לפועל כבר כן נפתח. יש להגיש בקשה עם טענת "פרעתי", יחד עם מסמכים שמאשררים את האמור בטענה. בנוסף לכך, מומלץ מאוד לשלוח במקביל גם מכתב לזוכים עצמם כדי שיבטלו גם הם את ההליך.
חקירת יכולתאם אתם בבעיה כלכלית, ולא תוכלו לשלם את החוב במלואו, אתם תמיד יכולים לבקש חקירת יכולת מאת רשם ההוצאה לפועל. לאחר בדיקת הבקשה הוא יכול לקבוע צו תשלומים. מדובר בצו תשלומים חודשי שיהיה תואם את היכולות הכלכליות שלכם כעת. שימו לב שישנם רק 21 יום לבקש חקירת יכולת, והם נספרים מהיום קבלת מכתב האזהרה.
איחוד תיקים בהוצאה לפועל (החוק החדש)כדי להתייעל בפריסת תשלומים של תיקים, החייב יכול לבקש מעורך דין הוצאה לפועל להגיש בקשה לאיחוד כלל התיקים השונים שעומדים כנגדו. למה זה יעזור? גם בפריסת תשלומים, וגם הריביות השנתיות יקטנו, והחוב יוחזר בפריסה לאורך זמן, בהתאם לקבוע בחוק. (ראו מאמר המפרט על התיקון החדש שנחקק ביום 9.2.23, הידוע גם כתיקון 68 לחוק, המאפשר פריסה ארוכה יותר, ולכן גם – החזר חודשי נמוך יותר. מדובר על תיקון חקיקה מבורך, שנותן פתרון משפטי מצוין, ויש לבחון אם השימוש בו נותן מענה מתאים לנסיבות המקרה הספציפי).
בקשה לצו תשלומיםכפי שנאמר, במקרה שהחייב, לאחר חקירת יכולת מוגדר ככזה שאינו יכול לשלם את החוב. ניתן לפרוס את התשלומים בעזרת צו תשלומים שניתן על ידי רשם הוצאה לפועל. הצו יפרט גם את הסכומים, וגם את התקופה שמבקשים לפרוס בעדה. נציין, שחקירת היכולת יכולה להתבצע ע"י הרשם באופן פרונטאלי או באמצעות הגשת מסמכים.
הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי או הליך הפטר בהוצאה לפועלאם התברר, במסגרת שיחת ייעוץ עם עורך דין לענייני הוצאה לפועל, שבקיא בתחום דיני חדלות פירעון, שאתם נמצאים במצב בו היקף החובות שלכם גדול מאוד, ויכולת ההחזר שלכם נמוכה, ובשל כך גובשה מסקנה שאין אפשרות שיקום אמיתית במסגרת הליכי ההוצאה לפועל, תוכלו לפנות להליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי. זה אומר שתיבנה עבורכם תכנית שיקום כלכלית, במהלכה תצטרכו לשלם חלק יחסי מהחובות שלכם באמצעות צו תשלום חודשי המותאם ליכולת ההחזר שלכם תוך התחשבות בהרכב המשפחתי שלכם. לאחר סיום ההליך תקבלו "צו הפטר", ויתרת החובות שלכם תימחק. נציין שכיום בהתאם לחוק החדש ניתן לקבל "צו שיקום כלכלי" לאחר שנה אחת בלבד!

ממה להיזהר בהתנהלות מול רשם הוצאה לפועל?

שימו לב שהשלב בו אתם מגישים בקשה לרשם הוצאה לפועל, ומצרפים לה מסמכים נלווים, הוא שלב קריטי ביותר בו אתם מוסרים את הגרסה שלכם ביחס למסכת העובדתית של האירוע. החל מרגע זה, תצטרכו להיצמד לגרסה הזו. למה? כדי להימנע מסיטואציה בה תואשמו במסירת גרסאות סותרות, ותפגע האמינות המשפטית שלכם מול הגורם השיפוטי הדן בעניינכם.

ולכן קודם כל חשוב להבין ולהכיר בהשלכות של פעולה זו, אין להקל בה ראש, ולא מדובר רק "בשליחת מסמכים". זכרו שלאחר הגשת הבקשה, לא תוכלו לחזור בכם או לשנות את התוכן שלה, ולכן מומלץ להתייעץ לכל אורך הדרך עם עורך דין הוצאה לפועל שמבין בתחום, ויש לעשות זאת לפני שליחת המסמכים לרשם ההוצאה לפועל.

כמה אשלם לעורך דין הוצאה לפועל?

זו שאלה שלא ניתן לענות עליה באופן גורף לכולם, היות וכל מקרה דורש היקף שעות עבודה שונה בהתאם לנסיבות הספציפיות שלו. למשל, אם במסגרת הטיפול המשפטי יש צורך במתן הגנה דחופה מפני מימוש דירת מגורים של חייב בהליך כינוס נכסים, היקף שעות עבודה באופן טבעי יהיה גדול יותר מאשר למשל במסגרת ביצוע הסדר נושים, איחוד תיקים או בקשה לפריסת צו תשלומים וכד'. 

לכן מומלץ לקיים פגישת ייעוץ עם עורך הדין, ורק אחרי שתשקפו לו את מצבכם ותגבשו יחד את דרך הטיפול המשפטי הנכונה ביותר, בהתאם למה שיעלה בפגישת הייעוץ, הוא יוכל לתת לכם הצעת מחיר מתאימה, בהתאם לנסיבות הספציפיות שלכם.

אך בגלל שזו שאלה שעלולה אולי להטריד, נציין לחיוב שבמרבית המקרים שפונים אלינו, אנו מצליחים להגיע להסכמות מתחשבות, שמקובלות על שני הצדדים. ובכל מקרה, פגישת הייעוץ לא כרוכה בהתחייבות, ואנו משתדלים לתת במסגרתה כמה שיותר ידע, גם ידע פרקטי. נשמח לסייע גם לכם.

איך בוחרים מבין עורכי דין הוצאה לפועל את עורך הדין המתאים ביותר עבורנו?

מומלץ לברר עם חברים, בני משפחה ומכרים, ולמצוא מבין עורכי דין הוצאה לפועל מומלצים, עורך דין לענייני הוצאה לפועל שמתמחה התמחות ספציפית בייצוג חייבים. במקרים רגישים מעין אלה, אם זה במשא ומתן בהליכי חדלות פירעון, או מול הנושים עצמם, ואם זה בייצוג מול רשם ההוצאה לפועל, לניסיון יש ערך רב, בפרט כשמייצגים חייבים, ולכן מומלץ למצוא עורך דין שיש לו ניסיון ייחודי בתחום זה, ולקבל עליו המלצות.

כמו כן, ולא פחות חשוב לטעמינו, חפשו עורך דין מקצועי ואמין שתרגישו שאתם יכולים לשתף אותו בהכול ולסמוך עליו שייצג אתכם בצורה הטובה ביותר, כדי שהוא ידע את התמונה בכללותה ויוכל להכווין ולהדריך אתכם בדיוק אילו פעולות עליכם לעשות ומתי, כדי לשמור על האינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר. אנו לרשותכם לכל שאלה.

תשובתנו היא, שאין הליך שהוא "הנכון והמתאים ביותר". הליך שמתאים עבור האחד, לא בהכרח יהיה מתאים עבור האחר, וזו בדיוק הסיבה שמומלץ להתייעץ עם עורך דין הוצאה לפועל שיסייע לכם בבחירת המסלול המתאים ביותר עבורכם בהתאם לנסיבות הספציפיות שלכם.

על עורך הדין לערוך עמכם בדיקה מקיפה ולבדוק למשל, אם יש לכם זכאות לירושה, כיום או בעתיד, נכס פיננסי בר מימוש כמו קרן השתלמות או פיצויים מעוקלים וכן הלאה, ורק לאחר הבדיקה ובעקבותיה, ניתן יהיה לבחור את דרך הטיפול המשפטית הנכונה ביותר עבורכם.

נציין, שאחת הסיבות המרכזיות שיש לערוך בדיקה קפדנית זו, לפני הגשת המסמכים, היא כדי למנוע מצב שבו תגרמו בטעות לנזקים כספיים לאלו הקרובים אליכם. למשל אם יש לכם זכאות לירושה, יש לכך השלכות, והדבר מהווה שיקול ומצריך פעולות מקדימות.

לא נוכל להרחיב מן הסתם את כלל הסיטואציות האפשריות, אך זו בדיוק הסיבה שמומלץ לערוך שיחת ייעוץ מקיפה עם עורך דין הוצאה לפועל, לפני כל פעולה.

התשובה היא כן. אתם יכולים לפעול באופן עצמאי ישירות מול רשם ההוצאה לפועל, רק שימו לב שאתם מוסרים גרסה עובדתית שמתיישבת באופן מדויק עם המסמכים שאתם מצרפים לבקשה.

חשוב שערכו בדיקה מקיפה ותראו שגרסתכם מתאימה גם "למסמכי העבר" השלכם. למשל, לדוח המעסיקים שלכם (שמופיע בביטוח לאומי) וכן הלאה.

מומלץ לערוך בדיקה מקיפה על מכלול הנתונים שלכם, כיום ובעבר, לפני הגשת המסמכים לרשם, כדי שלא חלילה תואשמו במסירת גרסאות סותרות, כפי שהוסבר בהרחבה במאמר.

תוכן עניינים

Picture of עורך דין אורי גילת
עורך דין אורי גילת

עו"ד אורי גילת מתווה באופן אישי את דרכי הטיפול בכל התיקים במשרד, וזאת ביחד עם צוות עתיר ניסיון וידע, תוך שימת דגש על יצירתיות, בניית אסטרטגיה משפטית נכונה, מחקר משפטי מעמיק ומאבק חסר פשרות עד למיצוי זכויותיו של כל לקוח.

מאמרים נוספים
פתיחת חשבון בבנק הדואר ללקוח מוגבל
מהן הזכויות שקבע החוק ומהן ההגבלות, מהי הוראה 422 של המפקח על הבנקים, כל המידע הדרוש במדריך שלפניכם >>>
עיקול חשבון בנק ללא התראה
עיקול חשבון בנק ללא התראה – איך דואגים לטיפול מהיר ויעיל בבעיה?
עורך דין חובות
מה זה עורך דין חובות? ואיך הוא יכול לסייע לכם לטפל בחובות הכספיים שלכם? בנוסף, הסברנו כיצד החוק בא לעזור לחייבים לסגור את התיקים בהוצאה לפועל, למחוק חובות ועוד.
איך בודקים עיקול על חשבון בנק?
איך בודקים עיקול על חשבון בנק? כל מה שחשוב לדעת אם חשבון הבנק שלך מעוקל על ידי ההוצאה לפועל
תוך כמה זמן מתבטל עיקול על חשבון בנק?
תוך כמה זמן מתבטל עיקול על חשבון בנק? המטרה: ביטול עיקול חשבון בנק במהירות האפשרית בקלות ובמינימום נזקים
רשימת תיקים לחייב – עו"ד אורי גילת מסביר מהן האפשרויות של חייבים
אז מה באמת אתם יכולים לעשות? מהי האפשרות המומלצת ביותר? ומהי רשימת תיקים לחייב בכלל? כל הפרטים, עם הסבריו המלומדים של עורך דין אורי גילת, במאמר שלפניכם.

מתמודדים עם חובות?

השלימו פערי ידע | דעו שיש מגוון פתרונות יצירתיים | פנו לייעוץ משפטי  
היערכות נכונה תסייע לכם למזער נזקים, להימנע מטעויות או לפחות לצמצם אותן.

הכנו לכם שלושה מדריכים מרוכזים ופרקטיים לניהול חובות שמותאמים למצבים השונים לצד כללי זהירות חשובים, טיפים לחייבים, ושיטות נפוצות להגנה על הנכסים.

הירשמו והמדריך הראשון ישלח אליכם ישירות לנייד (זמן קריאה: 3 דקות)
תרצו לשוחח עימנו? סמנו בתחתית העמוד או התקשרו. בהצלחה!

מעבר לצ׳אט
💬 צריכים עזרה?
שלום 👋
דברו איתי בוואטסאפ