חייגו לייעוץ:
077-803-5216

פקודת מאסר מזונות

להאזנה:

התקשרו מהמשטרה לעדכן אתכם שעומדת כנגדכם פקודת מאסר? קיבלתם מכתב התראה מהוצאה לפועל בגין חוב מזונות? נכון, ממבט ראשון מדובר במכתב מאיים ומאוד מרתיע, ואין ספק שיש למצוא פתרון משפטי שייתן מענה לסיטואציה במהירות האפשרית. מה זה אומר בכלל פקודת מאסר מזונות או פקודת מאסר הוצאה לפועל? איך מסדירים את התשלום? כמה זמן יש לנו לשלם? והאם יש עוד אפשרויות לטיפול במצב? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

לפני הכל, מה זה אומר תשלום חוב להוצאה לפועל?

כשמדובר בתשלום חוב הוצאה לפועל, יש לכם בעצם שלוש דרכים לבצע את התשלום. שימו לב, תשלום להוצאה לפועל זה משהו שצריך להתרחש במהירות האפשרית, במידת האפשר, ובכל מקרה אסור להזניח ולהתעלם. הסיבה לכך היא שאחרי זמן מסוים, אם לא שילמתם את החוב, תהיינה לכך השלכות. בין השאר, הגבלות מסוימות, עיקולים, וסנקציות לא נעימות כלל, וכמובן שהחוב לא "יעלם" אלא רק יצבור ריביות ויתפח, מה שמן הסתם יקשה עוד יותר בהמשך בכל הנוגע להתמודדות מולו.

 

אז מה הן שלוש האפשרויות לשלם?

הדרך לשלם הסבר
העברת תשלום ישירות לזוכה תוכלו להעביר את הכסף, את החוב שיש לכם, ישירות לידי הזוכה, כלומר בעל החוב, שבית המשפט כבר פסק שעליכם לשלם לו את הכסף. תוכלו להעביר גם לעורך דינו כמובן.
ביצוע התשלום בדואר אם אתם כבר בשלב ההוצאה לפועל, תוכלו לשלם את החוב בעזרת שובר תשלום שניתן בדיוק לצורך זה, ישירות דרך בנק הדואר.
ביצוע התשלום בלשכת ההוצאה לפועל במכתב האזהרה שלכם, מצוין איזו לשכה מטפלת בתיק. תוכלו לגשת ללשכה ולשלם שם את החוב.

 

פקודת מאסר מזונות
פקודת מאסר מזונות

 

אז מה זה אומר פקודת מאסר הוצאה לפועל?

מה שקורה בעצם זה שהאישה פונה להוצאה לפועל במקרה שהגרוש שלה לא שילם את המזונות, אותם הוא חייב לשלם לפי צו בית משפט. ישנם מקרים, בהם הזוכה יהיה המוסד לביטוח לאומי, וזאת משום שהגרושה תפנה למוסד לביטוח לאומי, ותקבל מהם, לאורך תקופה מסוימת את דמי המזונות, ואז המוסד לביטוח לאומי, בעצם "נכנס במקומה", ודורש את סכום חוב דמי המזונות שהועבר ממנו ישירות לגרושה. שימו לב שרק בגין חוב מזונות יש כיום מאסר, בשאר החובות ביטלו את האופציה למאסר.

 

חוב מזונות בהוצאה לפועל – איך זה עובד?

מדובר בהליך שמורכב משני שלבים:

השלב הסבר
שלב האזהרה לאחר שהזוכה מגישה בקשה לגביית דמי המזונות, אתם, בתור חייבים, תקבלו הודעת אזהרה, שנפתח מולכם תיק בהוצאה לפועל. במסגרת ההודעה, תקבלו הנחיות להסדרת או הסרת החוב. ויש לכם זמן מוגבל להסדיר את העניין.
שלב הגבייה אם החייב לא שילם את דמי המזונות, הזוכה יכולה להגיש בקשות ללשכת הוצאה לפועל כדי שהחייב ישלם לה. הוא יכול לבקש בקשה לעיקול נכסים, עיקול כספים אצל צד ג' (כמו עיקול חשבון בנק, עיקול משכורת), וכן צו עיכוב יציאה מהארץ והגבלות נוספות המיועדות לכך שיופעל לחץ על החייב לשלם את דמי המזונות.

 

מתי אפשר לבקש צו מאסר? ומתי לא?

לצורך הגשת בקשה לצו מאסר, שתוביל לפקודת מאסר בתיק מזונות בהוצאה לפועל, אתם צריכים שיתרחשו מספר תנאים. בין השאר, כמובן, שהחייב ישתמט מתשלום החובות. שהחייב יהיה בעל יכולת להחזיר את החוב על פי צווי תשלומים שכבר נקבעו לו על פי רשם ההוצאה לפועל, אך הוא לא עושה זאת. וכן, במקרה שהחייב לא ממלא הוראה של רשם ההוצאה לפועל, למשל, המצאת מסמכים, ככל שהוטלה עליו הוראה כזאת.

 

איך נעשית בפועל הבקשה לצו מאסר ואיך מגישים אותה?

ממלאים את טופס הבקשה לצו מאסר בתיק מזונות דרך האינטרנט, ועליכם להגיש אותו באופן פיזי בסניף ההוצאה לפועל בו כבר מתנהל התיק, או לשלוח את הטפסים באמצעות דואר ישראל. כמובן שכשאתם מגישים את הבקשה תצטרכו להזדהות באמצעות תמונה רשמית. שימו לב, שעליכם לציין את הסכום שנדרש לביטול צו המאסר בתיק המזונות, ויש לשים לב שהוא לא יעלה על גובה החוב כולו. עליכם לבקש באיזה אופן יימסר הצו, אם במסירה אישית לידי החייב או לא. אם ידוע לכם שכתובת היעד לביצוע פקודת המאסר היא איננה הכתובת שהחייב מתגורר בה בפועל, יש לציין זאת בבקשה עצמה.

 

מה יקרה עכשיו?

אם הבקשה לצו מעצר תאושר, תוצא פקודת מאסר מזונות לתקופה של עד 21 יום, אלא אם ישלם החייב את הסכום שקבע הרשם. כאמור, הזוכה בתיק יכול לבקש שהצו יימסר במסירה אישית על ידי המשטרה לחייב. הזוכה בתיק גם יכול לאתר את החייב בכל מקום ולהודיע למשטרה. הצו יבוצע תוך 90 יום מהרגע שהמשטרה קיבלה אותו. שימו לב ששירות הוצאת פקודת מאסר בהוצאה לפועל טומנת בחובה עלות של אגרה בסך 233 ₪. זוכה בתיק מזונות לא תצטרך לשלם בעת הגשת הבקשה, אלא הסכום פשוט ינוקה ממה שתקבל בהמשך.

 

מתי לרוב מתבקשת פקודת מאסר מזונות בשל חוב מזונות בהוצאה לפועל?

בדרך כלל פקודת מאסר יוצאת נגד חייב "שחיי מתחת לרדר" ולא ניתן "לתפוס" אותו, כי הוא עובד ללא תלוש, לא מנהל חשבון בנק, ולא רשומים עליו שום נכסים. במקרים אלה ודומים, ועל מנת לגבות את החוב מחייב כזה, מבקשים להוציא פקודת מאסר, ולאסור אותו. כשהמטרה היא להפעיל עליו לחץ, כדי שיתגייס לטובת הסדרת חובותיו.

אנו במשרד נתקלים לא מעט בכאלו שצריך "לקים אותם לחיים", כלומר, להחזיר אותם להתנהלות מסודרת. אלו מקרים מאוד שכיחים, ואנו נתקלים בהם באופן יומיומי. אלו אנשים שלא יכולים לעבוד בצורה מסודרת כי יעקלו אותם (בדרך כלל יש להם לצד החוב מזונות, חובות נוספים לנושים רבים, בנקים, חברות אשראי, ספקים שונים ועוד).

הם לא בחרו לחיות "מתחת לרדר", אלא הם נאלצו לחיות כך. אך זה לא חייב להימשך, ואפשר בהתנהלות משפטית נכונה, שמוכיחה את עצמה, לבחור לפעול מעתה אחרת!. אם במקרה הגעתם לסיטואציה כזאת, מומלץ מאוד לפנות לקבלת ייעוץ במשרד עורכי דין שמבין בתחום של פקודת מאסר מזונות, ובכלל תחום ההוצאה לפועל כולו, ולבדוק מהן דרכי הטיפול הנכונות עבורכם, במקרה הפרטני שלכם.

 

מתי לא ניתן להוציא כנגד חייב צו מאסר בשל חוב מזונות בהוצאה לפועל?

במסגרת הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי, מקבלים בין היתר גם הגנה מפני חוב מזונות, כך שלא ניתן יהיה לעקל אותם, לפעול נגדם, וכמובן גם לא ניתן יהיה להוציא כנגדם פקודת מאסר. אך חשוב להבין שהליך חדלות פירעון לא בא במטרה להתחמק מתשלום חובות, ממש לא, אלא בדיוק להיפך. מטרת הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי, כשמו כן הוא, לאפשר לחייב לעבור הליך שיקום כלכלי, ותוכלו לקרוא על כך בהרחבה במאמר "מה זה חדלות פירעון?".

 

מה יעשה עורך הדין?

הוא יבחן את מלוא הפרטים הקשורים לכם, ישאל אתכם בדיוק לגבי כל פרט ופרט. ישאל לגבי הנכסים הפיננסיים שיש לכם, ויברר אם יש לכם הכנסות צפויות קרובות. אחרי כל זה, הוא יגבש את המלצתו לגבי המצב, כשהוא כמובן מתחשב ברצון לסיים את המשבר הכלכלי הקיים, ובוודאי מנסה למנוע הסתבכות כלכלית נוספת, וסיבוך של האנשים הקרובים לכם, היקרים לליבכם. אחרי כל זה, הוא יציע לכם את המסלול המתאים ביותר שיספק בין היתר עיכוב הליכים וביטול עיקולים, לרבות עיקול חשבון בנק. בנוסף, אם אתם מתמודדים למול הליך של פקודת מאסר חשוב להבין שיש משמעות רבה בעיקר כעת נוכח סנקציה זו, לסיפור העובדתי אותו אתם מפרטים לגורם השיפוטי הדן בעניינכם, לרוב יהיה זה רשם ההוצאה לפועל.

 

מתי לדבר עם עורך הדין?

חשוב להגיד, התייעצות עם עורך דין צריכה להתקיים מהר ככל האפשר. למה? בסוף, המסמכים שאתם מעבירים הם אלו אשר מספרים את הסיפור שלכם, בין אם זה במקרה שקיבלתם התראה על פקודת מאסר שעומדת בפניכם, או רק אזהרה לגבי הוצאה של אחת כזאת, ובין אם זה בהליכם שונים בהוצאה לפועל. המסמכים הם אלו אשר מבססים את הגרסה העובדתית שמסרתם. זה בעצם "הצד שלכם" במחלוקת עם הנושה, או הזוכה, אליו אתם צריכים להעביר תשלום, ועם מסכת עובדתית זו גם תלכו אורך הדרך מעתה ואילך. בדיוק מהסיבה הזאת ההתייעצות עם עורך דין מקצועי שמבין בתחום, היא כה חשובה, והיא תסייע לכם להגדיל את סיכויי קבלת בקשתכם.

 

אז מה תכל'ס עלי לעשות?

קיבלתם מכתב אזהרה לגבי פקודת מאסר בהוצאה לפועל, הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות זה להתייעץ עם עורך דין ולראות מה הסיפור שאתם הולכים לספר, מה הצד שלכם בסיפור הזה. בנוסף, עורך הדין יבחן את סיכויי בקשתכם, וייתן את הערכתו המקצועית לגבי הכי נכון לעשות כעת, לצד בחינת האפשרות לביצוע הסדרים מתאימים, כדי להימנע מהפעלת מסנקציה זו של הוצאת פקודת מאסר מזונות.

התשובה היא כן. בהחלט ניתן להביא לביטול פקודת מאסר שניתנה על ידי רשם ההוצאה לפועל, ולצורך כך יש להגיש בקשה מתאימה ולתמוך אותה בפסקי דין אשר מתאימים לנסיבות המקרה הפרטני שלכם, וכן יש לפרט בפני רשם ההוצאה לפועל את הנימוקים המשפטיים והעובדתיים התומכים בקבלת בקשתכם כעת.

התשובה היא לא. סוג החוב היחיד שלגביו ניתן להוציא נגד החייב פקודת מאסר נכון למצב המשפטי כיום, הוא רק בגין חוב שנצבר בהיעדר תשלומי דמי מזונות, ולצורך כך על הזוכה להגיש בקשה להוצאת פקודת מאסר מזונות, כמפורט בהרחבה במאמר.

שתפו את המאמר:

תוכן עניינים

עורך דין אורי גילת
עורך דין אורי גילת

עו"ד אורי גילת מתווה באופן אישי את דרכי הטיפול בכל התיקים במשרד, וזאת ביחד עם צוות עתיר ניסיון וידע, תוך שימת דגש על יצירתיות, בניית אסטרטגיה משפטית נכונה, מחקר משפטי מעמיק ומאבק חסר פשרות עד למיצוי זכויותיו של כל לקוח.

עו"ד אורי גילת בפייסבוק | עו"ד אורי גילת ביוטיוב | מייל: [email protected]

מאמרים נוספים
צו הבאה בהוצאה לפועל
מה זה אומר צו הבאה במובן של ההוצאה לפועל? מתי משתמשים בו? מי מוסמך להוציא אותו? מה קורה לאחר מכן? איך אפשר לבטל צו הבאה? ולמה מומלץ להתייעץ עם עורך דין כשמדובר בהליך כזה?
חתימת ערבות – כל המידע שצריך לדעת?
מה מעמדו של ערב על חוב? האם לנושים יש סמכות או יכולת לפעול בדרך כלשהי נגדו? ובכלל, בכל הסיפור של חובות וערבות, מהי חתימת הערבות – ואיזה מידע חשוב שנדע בתור חייבים?
כמה צ'קים חוזרים זה חשבון מוגבל?
המשמעות האמיתית של חשבון מוגבל, היא קריסת העסק. לכן, כשהאשראי לא עובר, או כשהצ'קים מתחילים לחזור, צריך לפעול במהירות האפשרית, ואולי אפשר יהיה למזער את הנזק. מה עושים במקרה כזה? כמה צ'קים חוזרים זה חשבון מוגבל? ומה תפקיד עורך הדין במקרה כזה?
ערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל
מה קורה כאשר אנחנו מתנגדים להחלטה של רשם ההוצאה לפועל? כיצד מתנהל הליך ערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל? מה כדאי לדעת? ומה הסיבה המרכזית לפנות לעורך דין הוצאה לפועל במקרים אלו?
"חייב משלם" הוצאה לפועל
המחוקק הגדיר מצב מיוחד, "חייב משלם" בהוצאה לפועל. מה זה אומר? מתי אפשר לבקש להיות מוגדרים ככאלה? ומה הקשר של עורך דין לסיפור?
צו למסירת מידע הוצאה לפועל
מה זה צו מסירת מידע? איך בתור חייבים אנחנו יכולים להתמודד עם זה? ולמה כל כך דחוף להתייחס לזה בכלל כשאין לנו מה להסתיר? איך זה ישפיע עלינו?
מכתב התראה הוצאה לפועל
קיבלתם מכתב התראה הוצאה לפועל? אין לכם מושג מה דורש מכם ההליך עכשיו? מכתב התראה הוא בעצם יידוע של רשות האכיפה והגבייה, שהולכים לגבות מכם את החוב שיש לכם לנושה מסוים. האם יש לכם דרך להתגונן? מה האופציות שעומדות בפניכם? ומה תפקיד עורך הדין בכל הסיפור?
מה אסור לעקל הוצאה לפועל?
מהן אותן הגנות שהחוק קבע עבור כספים ונכסים? ומה אסור לעקל בהוצאה לפועל? ואיך עורך דין יוכל לסייע לכם במקרה של הליכי עיקול בהוצאה לפועל?
טפסים הוצאה לפועל – הסבר ממוקד מעו"ד אורי גילת המייצג חייבים בלבד
אם לכם חובות בהוצאה לפועל, יש כמה טפסים הוצאה לפועל שאתם חייבים להכיר. במאמר זה נסביר בקצרה על טפסים המרכזיים בהוצאה לפועל, ומתי עושים בהם שימוש. כמו כן נתייחס לאפשרויות שיש לכם בתור חייבים, מתי הסדר חובות עדיף, ומתי פנייה להליך חדלות פירעון?
תשלום הוצאה לפועל – עו"ד אורי גילת מסביר "קודם תבדקו ורק אז תשלמו"
רוצים לבצע תשלום הוצאה לפועל? במאמר זה נסביר איך באפשרותכם לשלם תשלום שובר הוצאה לפעול במזומן או בכרטיס אשראי, דרך מערכת ההוצאה לפועל. לאחר מכן נסביר למה חשוב שתבדקו את עצמכם רגע לפני שאתם מבצעים תשלום חוב בהוצאה לפועל (ראו אם המקרה שלכם דומה לדוגמאות שבמאמר)
איחוד תיקים חוק חדש
מה זה בדיוק איחוד תיקים לפי החוק החדש? מה השינוי הדרמטי? מהם החסרונות ואילו הגבלות מוטלות על החייב? כל הפרטים במאמר שלפניכם
רשימת תיקים לחייב – עו"ד אורי גילת מסביר מהן האפשרויות של חייבים
אז מה באמת אתם יכולים לעשות? מהי האפשרות המומלצת ביותר? ומהי רשימת תיקים לחייב בכלל? כל הפרטים, עם הסבריו המלומדים של עורך דין אורי גילת, במאמר שלפניכם.