חייגו לייעוץ:
077-803-5216

מכתב התראה הוצאה לפועל

להאזנה:

 

קיבלתם מכתב התראה הוצאה לפועל? אין לכם מושג מה דורש מכם ההליך עכשיו? מכתב התראה הוא בעצם יידוע של רשות האכיפה והגבייה, שהולכים לגבות מכם את החוב שיש לכם לנושה מסוים. האם יש לכם דרך להתגונן? מהן האופציות שעומדות בפניכם? ומה תפקיד עורך הדין בכל הסיפור? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

מכתב התראה הוצאה לפועל

אם אתם חייב, כלומר, יש לכם חוב מול גורם כלשהו, זה יכול להיות גורם פרטי, יכול להיות גורם עסקי, או כל גוף אחד, עליכם לשלם תא החוב עד מועד מסוים. במקרה שאתם לא עושים זאת, יש יכולת לנושה, כך נקרא בעל החוב לפנות להוצאה לפועל ולבקש שהיא תגבה עבורכם את החוב. חשוב להדגיש, פנייה כזאת של נושים להוצאה לפועל לרוב לא מתרחשת מיד לאחר שאיחרו בתשלום אחד או שניים, אלא בסיטואציה שהחייב פשוט לא עונה, לא חוזר, או עולה הרושם שהוא מנסה להתחמק מתשלום חובותיו. בתור חייבים, מיד לאחר שישנה בקשה כזאת, נשלח אליכם מכתב התראה לפני פתיחת תיק הוצאה לפועל.

 

אני חייב – מתי אקבל את מכתב ההתראה מההוצאה לפועל?

כאמור, השלב הראשון, עוד לפני כל הליך בתיק, הוא שליחת מכתב התראה לחייב. זה בעצם הפעם הראשונה שהחייב שומע מההוצאה לפועל. מה כתוב במכתב? שיש לחייב חוב כלפי זוכה, כלומר נושה, מסוים, ששמו מופיע במכתב, וכן גובה הסכום של הנושה לשלם. שימו לב, שזה לא הסכום שאתם חייבים, אלא מעט יותר, למה? משום שגם לפתיחת תיק בהוצאה לפועל ישנן עלויות, והן מושתות עליכם כחייבים. זה כבר שלב שעליכם לפנות להתייעצות עם עורך דין, ובהמשך נפרט על כך לעומק. בכל מקרה, אם הזוכה מנהל את ההליך באמצעות עורך דין, בשלב זה, גם יושתו עליכם דמי שכר הטרחה שמשלם הזוכה. בקיצור, החוב, וכל ההוצאות הכרוכות בו.

מכתב התראה הוצאה לפועל
מכתב התראה הוצאה לפועל

 

מה עוד כולל מכתב ההתראה?

נוסח מכתב ההתראה מהוצאה לפועל כולל גם כאמור את שם הזוכה, כלפיו לחייב יש חוב. כולל את גובה הסכום שעליו לשלם, וכולל גם דד ליין, שעד אליו צריך לשלם את הסכום. המכתב מתריע, כי לאחר אי תשלום החוב עד המועד, מערכת ההוצאה לפועל עוברת לנקוט בצעדים אחרים, קשים יותר. זה יכול להיות כבר עיקולים, צווים שונים המגבילים את האדם, כמו צו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלה על שימוש בכרטיס אשראי או שימוש והחזקת רישיון נהיגה, בקיצור הגבלות שונות, שכדאי למנוע אותן, מומלץ להיעזר בעורך דין עוד לפני שאתם מגיעים לשלב בו אתם מסתבכים עם צורך בביטול ההגבלות הללו.

 

זמן הסדרת החוב

טוב, קיבלתם מכתב מההוצאה לפועל, כמה זמן זה אומר שיש לכם להסדיר את החוב? לפני שמתחילות לחול הסנקציות שכבר הזכרנו לעיל. אין ספק שעיקול על חשבון הבנק שלנו יכול להיות מאוד מטריד. המכתב מספק לכם פרק זמן לא ארוך של 20 עד 30 יום. שימו לב, בתור חייבים אתם גם יכולים להרוויח מכך שהספירה מתחילה מרגע המצאת המכתב אליכם. לכן, בדרך כלל המכתב יומצא במסירה אישית או בדואר רשום, כפי שמומצאים בדרך כלל כתבי בי דין, ובהתאם לסדרי הדין הקיימים לגביהם. גם מהסיבה הזאת, מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין, בעיקר בשביל לדעת, מה נחשב להמצאה כדין, וממתי בדיוק נספר הזמן שיש לכם להסדיר את החוב. שימו לב, בתור חייבים, שסירוב לקבל את המכתב, לא מונע את כניסת ההתראה לתוקף. אל תמתינו, וכדאי מאוד שתפעלו. למה? יותר קל לעכב הליכים ולמנוע עיקולים, מאשר לשחרר כסף שעוקל ולהשיבו אליכם.

 

קיבלתי מכתב התראה! מה אפשר לעשות?

אז כאמור, דבר ראשון, הרימו טלפון לעורך דין שמבין בתחום ההוצאה לפועל, כדי לדעת איך להתגונן. יש לכם מספר אופציות שתלויות בשאלה האם אתם מודים בחוב, ומתכוונים לנסות להסדיר אותו, או לא?

גישת החייב פעולה הסבר
אינו מכחיש את החוב תשלום מלא אם הוא מסוגל, ורוצה, לסיים את האירוע הלא נעים, הוא יכול פשוט לשלם את החוב, ולסיים את הסאגה בהקדם
תשלום חלקי חייב שאינו יכול לפרוע את החוב בפעימה אחת, וזקוק לפריסת תשלומים, יכול להגיש בקשה לפריסת תשלומים. בנוסף, יש לו אופציה להגיש בקשה לחקירת יכולת. במסגרת החקירה הוא מוכיח שאין לו יכולת לשלם את מלוא החוב, וניתנת לו אפשרות אחרת.
אינו מסוגל לפרוע ישנם מקרים, שהחייב מאוד רוצה לפרוע את החוב, אך אינו מסוגל. החובות גבוהים מדי, סך ההוצאות גם ככה עולה על סך ההכנסות, ובמצב כזה החייב יכול ללכת על אפיק של חדלות פירעון, הליך שנקרא בעבר פשיטת רגל. במסגרתו ממונה לו נאמן, הוא מקבל תכנית במסגרת צו לשיקום כלכלי דרך בית המשפט, ועליו לעבור 3 שנים של עמידה בתנאי התכנית. לאחר מכן, הוא יוכל לקבל צו הפטר חובות.
מכחיש את החוב או את חלקו התנגדות לביצוע שטר אז כמובן שלפני שאתם מגישים כל התנגדות, התייעצו עם עורך דין, וודאו שאתם עושים את הדבר הנכון. אם המכתב מודיע לכם על פתיחת תיק בשל מימוש שטר או המחאה כלשהי, תוכלו לטעון שמדובר בזיוף, גניבת המחאה, או כל התנגדות אחרת לעצם הנכונות של השטר.
התנגדות לתביעה על סכום קצוב אם מדובר בתיק הוצאה לפועל שנפתח לאחר תביעת סכום קצוב, כלומר פחות מ -75 אלף ₪, תוכלו להתנגד לתביעה בעזרת נימוקים שונים, מהותיים. כלומר, לטעון לביטול החוזה שבגינו התיק מלכתחילה, לטעון שאין עילה, או לטעון טיעון טכני, שהחוב הוא מעל 75 אלף ש"ח
ערעור פסק הדין אם מדובר בתיק שנפתח בשל פסק דין שעומד כנגד החייב, תוכלו, בתור חייבים להגיש ערעור על פסק הדין. שימו לב, שהגשת הערעור, לא בהכרח תעכב את הליכי ההוצאה לפועל, ולצורך זאת, כמובן לאחר התייעצות עם עורך הדין שלכם, תצטרכו להגיש בקשה לעיכוב הליכים ובקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין.

 

הארכת מועד תשלום החוב

אם אתם רואים שאתם לא מצליחים לעמוד במספר הימים שנתנו לכם מכתב ההתראה, יש באפשרותכם להגיש בקשה להארכת מועד תשלום החוב, בדומה אפשר גם לפנות בבקשה להארכת מועד לצורך הגשת התנגדות לביצוע שטר. שימו לב, שהתנגדות שתוגש באיחור, מבטלת את הזכות שלכם לעיכוב הליכים באופן אוטומטי. מה המשמעות של זה? יחד עם בקשות אלה, עליכם להגיש בקשה לעיכוב הליכים.

 

אז למה צריך עורך דין הוצאה לפועל?

כפי שכבר הבנתם, הסיפור הזה, החל ממכתב התראה מהוצאה לפועל, ועד שתסיימו את ההליך, באופן שמאפשר לכם להמשיך בחייכם הכלכליים כרגיל, הוא כמובן אפשרי ויקרה, אבל זה תהליך. ראשית יש לבחון מבין האפשרויות, את האפשרות המיטיבה ביותר, לפי היקף החובות וההתחייבויות הכללי שלכם לרבות נכסים, פיצויים, זכויות בירושה וכד'. מדובר בהליך משפטי לכל דבר ועניין, שכולל בתוכו לרוב גם הגשת בקשות שונות, גם הגשת תצהירים המעידים על הסיפור העובדתי שלכם, המצב הכלכלי, וגם התנהלות מול נושים ועורכי הדין שלהם.

יש חשיבות רבה לכך שתתייעצו עם עורך דין כבר בשלב קבלת מכתב ההתראה, וזאת כדי שתנהגו באופן שימקסם את האינטרסים שלכם בצורה הטובה ביותר. זכרו, כל אמירה עובדתית שלכם, כל תצהיר וגרסה, יכולה בסוף להיבדק בבית משפט, ולכן, לכל מסמך ותגובה יש חשיבות, וכדאי לקחת זאת בחשבון ולפנות לקבלת ייעוץ מעורך דין שמתמחה בייצוג חייבים בהליכי ההוצאה לפעול

שתפו את המאמר:

תוכן עניינים

עורך דין אורי גילת
עורך דין אורי גילת

עו"ד אורי גילת מתווה באופן אישי את דרכי הטיפול בכל התיקים במשרד, וזאת ביחד עם צוות עתיר ניסיון וידע, תוך שימת דגש על יצירתיות, בניית אסטרטגיה משפטית נכונה, מחקר משפטי מעמיק ומאבק חסר פשרות עד למיצוי זכויותיו של כל לקוח.

עו"ד אורי גילת בפייסבוק | עו"ד אורי גילת ביוטיוב | מייל: [email protected]

מאמרים נוספים
צו הבאה בהוצאה לפועל
מה זה אומר צו הבאה במובן של ההוצאה לפועל? מתי משתמשים בו? מי מוסמך להוציא אותו? מה קורה לאחר מכן? איך אפשר לבטל צו הבאה? ולמה מומלץ להתייעץ עם עורך דין כשמדובר בהליך כזה?
חתימת ערבות – כל המידע שצריך לדעת?
מה מעמדו של ערב על חוב? האם לנושים יש סמכות או יכולת לפעול בדרך כלשהי נגדו? ובכלל, בכל הסיפור של חובות וערבות, מהי חתימת הערבות – ואיזה מידע חשוב שנדע בתור חייבים?
כמה צ'קים חוזרים זה חשבון מוגבל?
המשמעות האמיתית של חשבון מוגבל, היא קריסת העסק. לכן, כשהאשראי לא עובר, או כשהצ'קים מתחילים לחזור, צריך לפעול במהירות האפשרית, ואולי אפשר יהיה למזער את הנזק. מה עושים במקרה כזה? כמה צ'קים חוזרים זה חשבון מוגבל? ומה תפקיד עורך הדין במקרה כזה?
ערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל
מה קורה כאשר אנחנו מתנגדים להחלטה של רשם ההוצאה לפועל? כיצד מתנהל הליך ערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל? מה כדאי לדעת? ומה הסיבה המרכזית לפנות לעורך דין הוצאה לפועל במקרים אלו?
"חייב משלם" הוצאה לפועל
המחוקק הגדיר מצב מיוחד, "חייב משלם" בהוצאה לפועל. מה זה אומר? מתי אפשר לבקש להיות מוגדרים ככאלה? ומה הקשר של עורך דין לסיפור?
צו למסירת מידע הוצאה לפועל
מה זה צו מסירת מידע? איך בתור חייבים אנחנו יכולים להתמודד עם זה? ולמה כל כך דחוף להתייחס לזה בכלל כשאין לנו מה להסתיר? איך זה ישפיע עלינו?
מה אסור לעקל הוצאה לפועל?
מהן אותן הגנות שהחוק קבע עבור כספים ונכסים? ומה אסור לעקל בהוצאה לפועל? ואיך עורך דין יוכל לסייע לכם במקרה של הליכי עיקול בהוצאה לפועל?
טפסים הוצאה לפועל – הסבר ממוקד מעו"ד אורי גילת המייצג חייבים בלבד
אם לכם חובות בהוצאה לפועל, יש כמה טפסים הוצאה לפועל שאתם חייבים להכיר. במאמר זה נסביר בקצרה על טפסים המרכזיים בהוצאה לפועל, ומתי עושים בהם שימוש. כמו כן נתייחס לאפשרויות שיש לכם בתור חייבים, מתי הסדר חובות עדיף, ומתי פנייה להליך חדלות פירעון?
תשלום הוצאה לפועל – עו"ד אורי גילת מסביר "קודם תבדקו ורק אז תשלמו"
רוצים לבצע תשלום הוצאה לפועל? במאמר זה נסביר איך באפשרותכם לשלם תשלום שובר הוצאה לפעול במזומן או בכרטיס אשראי, דרך מערכת ההוצאה לפועל. לאחר מכן נסביר למה חשוב שתבדקו את עצמכם רגע לפני שאתם מבצעים תשלום חוב בהוצאה לפועל (ראו אם המקרה שלכם דומה לדוגמאות שבמאמר)
איחוד תיקים חוק חדש
מה זה בדיוק איחוד תיקים לפי החוק החדש? מה השינוי הדרמטי? מהם החסרונות ואילו הגבלות מוטלות על החייב? כל הפרטים במאמר שלפניכם
רשימת תיקים לחייב – עו"ד אורי גילת מסביר מהן האפשרויות של חייבים
אז מה באמת אתם יכולים לעשות? מהי האפשרות המומלצת ביותר? ומהי רשימת תיקים לחייב בכלל? כל הפרטים, עם הסבריו המלומדים של עורך דין אורי גילת, במאמר שלפניכם.
בדיקת עיכוב יציאה מהארץ – איך מתבצעת ומה עושים שהוטל צו עיכוב יציאה?
במאמר זה נפרט מהן הדרכים באמצעותן תוכלו לבצע בדיקת עיכוב יציאה מהארץ לפי תעודת זהות או במענה הטלפוני, ונסביר מהם התנאים שמאפשרים ביטול עיכוב יציאה מהארץ באופן מידי, ואילו עוד אפשרויות עומדות לרשותכם?