חייגו לייעוץ:
077-803-5216

מה אסור לעקל הוצאה לפועל?

להאזנה:

 

לפני שנסביר מה אסור לעקל בהוצאה לפועל, נסכים שהמושגים "עיקול" ו"הוצאה לפועל", הם שני מושגים שבאופן טבעי מעלים חשש רב ותחושת איום, בעיקר לאלו שלא מודעים להגנות אשר מוקנות להם מכוח החוק. מהן אותן הגנות שהחוק קבע עבור כספים ונכסים? ומה אסור לעקל בהוצאה לפועל? ואיך עורך דין יוכל לסייע לכם במקרה של הליכי עיקול בהוצאה לפועל? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

הוצאה לפועל – כמה מילים

לפני שמדברים על הדברים שאסור לעקל בהוצאה לפועל, צריך להבין מה בדיוק כולל הליך ההוצאה לפועל עצמו. המקור להליך זה הוא בחוק הוצאה לפועל תשכ"ז – 1967. אחת ממטרות חקיקת החוק הייתה להסדיר את נושא ההוצאה לפועל. מה בדיוק כולל המושג "הוצאה לפועל"? מדובר במוסד, שפועל מכוח חוק ועל ידי פקידי הממשלה, והוא הגוף שאחראי על גביית חובות. בהוצאה לפועל גם מממשים צ'קים, שטרי משכנתא, וכל שטר חוב אחר. במסגרת הליך ההוצאה לפועל, ולפי החוק, באמצעות מערכת ההוצאה לפועל יכול הזוכה לבצע עיקולים שונים, לרבות עיקול חשבון בנק, עיקול מיטלטלין, מקרקעין, כמו גם הליכי מימוש ומכירה.

אותם חייבים שמפעלים נגדם הליכי גבייה אגרסיביים, בדרך כלל כבר כעת מתמודדים עם קושי כלכלי ולחץ אדיר, והטלת עיקולים נוספים, עלולה לגרום להם יותר נזק מתועלת, וכל הצדדים המעורבים יפגעו מכך, גם הנושים(!). מיד נפרט על כך.

 

אילו הגבלות מוטלות על חייב בהוצאה לפועל? ומה הסיבה לכך?

אם החייב אכן הוגדר כחייב המשתמט מתשלום חובותיו, ניתן לבצע כנגדו מספר פעולות. זה יכול להיות דרישה לקבלת מידע מגורמים אחרים בממשלה, למשל צו מסירת מידע, כדי להטיל עיקול ישירות על המשכורת שלו, על פי מידע שיתקבל מהביטוח הלאומי. בנוסף, ניתן להטיל הגבלות על חשבון הבנק שלו, על כרטיסי האשראי שלו, ועל יציאתו מן הארץ.

מה אסור לעקל הוצאה לפועל
מה אסור לעקל הוצאה לפועל

 

האם באמת מעקלים רכוש וחפצים בהוצאה לפועל?

התשובה היא כן! אכן מעקלים רכוש וחפצים, גם היום, אך לרוב רשם ההוצאה לפועל לא יפעל בדרך אגרסיבית זו כפעולת גבייה ראשונה, אלא רק לאחר שהחייב לא פנה מיוזמתו, ופעולות הגבייה האחרות שהפעיל הזוכה, לא הואילו. לכן מומלץ מאוד, לא להזניח ולא להתעלם. ובהמשך לשאלה, המקור החוקי הוא סעיף 23 לחוק ההוצאה לפועל מפרט בדיוק איך נציגי רשות האכיפה והגבייה, לאחר ההחלטה על העיקול, מגיעים להחרים את המיטלטלין. מותר להם להעביר את הציוד למקום אחר, בדרך כלל זה יהיה מחסן של ההוצאה לפועל. יש לציין שלמנהל הלשכה עומדת הסמכות אם להשאיר את המיטלטלין באותו מקום ותחת תנאים, שאותם הוא קובע, או להעביר אותם למחסן ועוד סמכויות אכיפה הקשורות לתפיסת המעוקלים.

 

אז מה אסור לעקל בהליך הוצאה לפועל?

חוק ההוצאה לפועל עצמו מפרט מספר פריטי מיטלטלין שאסור לעקל אותם, גם אם ניתן לגבי כל המיטלטלין של החייב צו עיקול:

פריט שאסור לעקל הסבר
מזון אי אפשר לפי החוק לעקל מזון של החייב ובני משפחתו. יש לו זכות להחזיק במזון ל30 יום.
פריטי  קיום בסיסי זה יכול להיות תרופות, כלי אכילה, מיטות וכלי מיטה, כלי בישול, כל ציוד רפואי, בגדים ונעליים.
חיות מחמד מכל סוג שהוא – אסור לעקל.
כלי פרנסתו של החייב המטרה היא לא לגרום לחייב להפסיק לעבוד. ולכן אם במסגרת עבודתו הוא נדרש לכלים מסומים, מכשירים, ואפילו בעלי חיים, עדיין אי אפשר לעקל אותם. זה תלוי בזה שהמיטלטלין אינן יקרות יותר מ1,300 ₪, ושהמכונות עולות 5,000 ₪.
תשמישי קדושה אסור לעקל סידור, תפילין, וכל דבר שקשור לקדושה ולפולחן דתי. רק אם החוב נובע ממש מרכישת תשמישי קדושה, אפשר לעקל אותם.
עזרים לעזרה לבעלי נכויות זה יכול להיות מכשירים, ויכול להיות בעלי חיים, כל דבר ששייך ונחוץ לחייב נכה, לא יעוקל.
סוגי מכשירים שונים אם מכונת הכביסה לא שווה מעל 1,000 ₪, אם המחשב האישי אינו שווה יותר מאלף ₪, או מדפסת ששווה 200 ₪. גם טלפון אינו אמור להיות שווה יותר מ150 שקל. טלוויזיה שלא שווה יותר מ500, או רדיו מעל 150 ₪.  כל אלה הם עזרים שונים, שניתן לעקל אחד מהם.

 

מבחינת כספים – מה אסור להוצאה לפועל לעקל?

עד כה הוזכרו בעיקר מיטלטלין שלגביהם קבע המחוקק שאסור לעקל אותם. אך מה עם כספים שונים? המחוקק התייחס גם למספר כספים שאסור לעקל:

  • קצבת פנסיה – אסור לעקל את קצבת הפנסיה. נמדד לפי טבלת שכר העבודה הפטור מעיקול או עד מחצית הקצבה.
  • מזונות לילדים – אם הם מגיעים מגורם שלישי, אסור לעקל אותם.
  • חלק משכר החייב – לפי טבלת שכר העבודה הפטור מעיקול, מחשבים את חלק משכרו.
  • מענק עבודה – אם יש לכם מס הכנסה שלילי, אתם זכאים למענק עבודה.
  • חייב שהוא קיבוץ – במקרה שהחייב הוא הקיבוץ, ולא אדם פרטי, הנוסחה הקובעת היא זה: סכום שכר העבודה הפטור מעיקול כפול מספרם של החברים בקיבוץ. כלומר, אלו כספים שמגיעים בסוף לקיבוץ.
  • כסף – כל הכספים, הגמלאות והקצבאות שהביטוח הלאומי משלם לחייב, אי אפשר לעקל אותם. שימו לב שאם מדובר בתיק הוצאה לפועל בגין מזונות, אפשר לעקל את הכספים הללו.
  • עיקול כספים לצורך דירה חלופית – אם כבר עוקלה הדירה של החייב, והוא מקבל עכשיו רק כסף לצרכי השכרה או רכישה של דירה נוספת. כספים אלו יהיו אסורים לעיקול.

 

במקרה שהוטל עליכם כבר צו עיקול – מה אפשר לעשות?

תוכלו להגיש בקשה לביטול צו העיקול, וכאן נכנס תפקידו של עורך הדין. עורך הדין שלכם ידע לנסח את הבקשה בהתאם לקריטריונים שנקבעו לה לכתחילה, ובצורה מיטבית. מה שיעזור לסיכויי הבקשה להתקבל, והיא צריכה להיות מוגשת באופן מדויק ומנוסחת היטב. כמובן, חשוב להבדיל בין עיקול שמוטל על כספים, לבין עיקול שמוטל על רכוש.

 

אז מה תפקידו של עורך דין במקרה כזה?

כפי שכבר הבנתם, יש רשימה של נושאים ותחומים שנקבעו בחוק, הכוללים התייחסות לכספים ולרכוש מסוים שאסור לעקל אותו בהוצאה לפועל, אך שימו לב שמה שאסור לעקל בהוצאה לפעול, לפי הרשימה, לא נותן הגנה מספקת, מדובר בסעיפים ישנים, לא מעודכנים, ולא רלוונטיים (רק לצורך הדוגמה, החוק מספק הגנה מפני "עיקול רדיו שעולה עד 150 שקל").

ולכן אם קיים חשש שהזוכים מבצעים פעולות גבייה כאלו ואחרות נגדכם, מומלץ לפנות באופן מידי לגורם השיפוטי המוסמך לדון בבקשה, לרוב יהיה זה שופט שלום או רשם הוצאה לפועל, ולקבל החלטה המורה על עיכוב ההליכים נגדכם. כך תימנעו את היכולת להטיל עליכם עיקולים.

עורך דין המתמחה בייצוג חייבים בהוצאה לפועל, ידע להדריך אתכם מה לעשות ומתי, ויפעל לעיכוב ההליכים המשפטיים נגדכם. זה מה שיעשה את ההבדל בין צו עיקול על המיטלטלין שלכם, לבין ביטולו על ידי התערבות של עורך הדין שלכם.

שתפו את המאמר:

תוכן עניינים

עורך דין אורי גילת
עורך דין אורי גילת

עו"ד אורי גילת מתווה באופן אישי את דרכי הטיפול בכל התיקים במשרד, וזאת ביחד עם צוות עתיר ניסיון וידע, תוך שימת דגש על יצירתיות, בניית אסטרטגיה משפטית נכונה, מחקר משפטי מעמיק ומאבק חסר פשרות עד למיצוי זכויותיו של כל לקוח.

עו"ד אורי גילת בפייסבוק | עו"ד אורי גילת ביוטיוב | מייל: [email protected]

מאמרים נוספים
צו הבאה בהוצאה לפועל
מה זה אומר צו הבאה במובן של ההוצאה לפועל? מתי משתמשים בו? מי מוסמך להוציא אותו? מה קורה לאחר מכן? איך אפשר לבטל צו הבאה? ולמה מומלץ להתייעץ עם עורך דין כשמדובר בהליך כזה?
חתימת ערבות – כל המידע שצריך לדעת?
מה מעמדו של ערב על חוב? האם לנושים יש סמכות או יכולת לפעול בדרך כלשהי נגדו? ובכלל, בכל הסיפור של חובות וערבות, מהי חתימת הערבות – ואיזה מידע חשוב שנדע בתור חייבים?
כמה צ'קים חוזרים זה חשבון מוגבל?
המשמעות האמיתית של חשבון מוגבל, היא קריסת העסק. לכן, כשהאשראי לא עובר, או כשהצ'קים מתחילים לחזור, צריך לפעול במהירות האפשרית, ואולי אפשר יהיה למזער את הנזק. מה עושים במקרה כזה? כמה צ'קים חוזרים זה חשבון מוגבל? ומה תפקיד עורך הדין במקרה כזה?
ערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל
מה קורה כאשר אנחנו מתנגדים להחלטה של רשם ההוצאה לפועל? כיצד מתנהל הליך ערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל? מה כדאי לדעת? ומה הסיבה המרכזית לפנות לעורך דין הוצאה לפועל במקרים אלו?
"חייב משלם" הוצאה לפועל
המחוקק הגדיר מצב מיוחד, "חייב משלם" בהוצאה לפועל. מה זה אומר? מתי אפשר לבקש להיות מוגדרים ככאלה? ומה הקשר של עורך דין לסיפור?
צו למסירת מידע הוצאה לפועל
מה זה צו מסירת מידע? איך בתור חייבים אנחנו יכולים להתמודד עם זה? ולמה כל כך דחוף להתייחס לזה בכלל כשאין לנו מה להסתיר? איך זה ישפיע עלינו?
מכתב התראה הוצאה לפועל
קיבלתם מכתב התראה הוצאה לפועל? אין לכם מושג מה דורש מכם ההליך עכשיו? מכתב התראה הוא בעצם יידוע של רשות האכיפה והגבייה, שהולכים לגבות מכם את החוב שיש לכם לנושה מסוים. האם יש לכם דרך להתגונן? מה האופציות שעומדות בפניכם? ומה תפקיד עורך הדין בכל הסיפור?
טפסים הוצאה לפועל – הסבר ממוקד מעו"ד אורי גילת המייצג חייבים בלבד
אם לכם חובות בהוצאה לפועל, יש כמה טפסים הוצאה לפועל שאתם חייבים להכיר. במאמר זה נסביר בקצרה על טפסים המרכזיים בהוצאה לפועל, ומתי עושים בהם שימוש. כמו כן נתייחס לאפשרויות שיש לכם בתור חייבים, מתי הסדר חובות עדיף, ומתי פנייה להליך חדלות פירעון?
תשלום הוצאה לפועל – עו"ד אורי גילת מסביר "קודם תבדקו ורק אז תשלמו"
רוצים לבצע תשלום הוצאה לפועל? במאמר זה נסביר איך באפשרותכם לשלם תשלום שובר הוצאה לפעול במזומן או בכרטיס אשראי, דרך מערכת ההוצאה לפועל. לאחר מכן נסביר למה חשוב שתבדקו את עצמכם רגע לפני שאתם מבצעים תשלום חוב בהוצאה לפועל (ראו אם המקרה שלכם דומה לדוגמאות שבמאמר)
איחוד תיקים חוק חדש
מה זה בדיוק איחוד תיקים לפי החוק החדש? מה השינוי הדרמטי? מהם החסרונות ואילו הגבלות מוטלות על החייב? כל הפרטים במאמר שלפניכם
רשימת תיקים לחייב – עו"ד אורי גילת מסביר מהן האפשרויות של חייבים
אז מה באמת אתם יכולים לעשות? מהי האפשרות המומלצת ביותר? ומהי רשימת תיקים לחייב בכלל? כל הפרטים, עם הסבריו המלומדים של עורך דין אורי גילת, במאמר שלפניכם.
בדיקת עיכוב יציאה מהארץ – איך מתבצעת ומה עושים שהוטל צו עיכוב יציאה?
במאמר זה נפרט מהן הדרכים באמצעותן תוכלו לבצע בדיקת עיכוב יציאה מהארץ לפי תעודת זהות או במענה הטלפוני, ונסביר מהם התנאים שמאפשרים ביטול עיכוב יציאה מהארץ באופן מידי, ואילו עוד אפשרויות עומדות לרשותכם?