חייגו לייעוץ:
077-803-5216

עיכוב הליכים בהוצאה לפועל

להאזנה:

 

עיכוב הליכים בהוצאה לפועל – מה זה? אחת הזכויות המרכזיות שיש לחייב, גם במסגרת הליכי הוצאה לפועל היא הזכות לעיכוב הליכים. החייב לא צריך להגיש בקשה, אלא הוא זכאי בשל סיבות מסוימות לעיכוב ההליכים. בנוסף, גם גורם אחר יכול לבקש, במקרים מסוימים, שההליכים יעוכבו.

מה זה אומר עיכוב הליכים בהוצאה לפועל? מתי בעצם זה נעשה ובאלה נסיבות? ומה הטיפ החשוב שהנושים שלכם לא רוצים שתדעו! (ראו בהמשך המאמר, לאחר הטבלה). ולמה צריך עורך דין במקרה כזה? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

עיכוב הליכים בהוצאה לפועל

מה זה אומר בעצם? מדובר בהשהיית ההליכים כנגד החייב. מדובר בעצם בהליכי גבייה שמנהלת רשות האכיפה והגבייה. מי שיכול לקבל את ההחלטה ולהורות על העיכוב הליכי גבייה הוא רשם ההוצאה לפועל.

אם רשם ההוצאה לפועל הנחה לעכב את ההליכים בהוצאה לפועל, אי אפשר לממש צווים כאלה ואחרים נגד החייב, לרבות עיקולים על חשבון בנק או המשכורת, ובמקרים מסוימים האפשרות להטלת הגבלות מעוכבת ומבוטלת, אם זה צווי מאסר במידה וקיימים, צו עיכוב יציאה מהארץ, או צו הגבלה על הדרכון וכן הלאה.

 

מי יכול לבקש עיכוב הליכים בהוצאה לפועל?

גם אתם כמובן בתור החייבים בתיק, אך יש צד שלישי, שמושפע גם הוא מההליכים הללו. אותו צד שלישי יכול בקש לעכב את ההליכים. שימו לב שהרשם לא חייב לקבל את הבקשה. מלבד זאת, ישנם מקרים שהחוק יורה על עיכוב הליכים אוטומטי, וזאת עד בכלל בלי שום דרישה. אחת הדוגמאות לכך, כפי שגם נפרט בהמשך, היא במצב שחייב בהוצאה לפועל פתח בהליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי (בעבר ההליך נקרא פשיטת רגל).

עיכוב הליכים בהוצאה לפועל
עיכוב הליכים בהוצאה לפועל

 

מהם המקרים בהם יאושר עיכוב הליכים בהוצאה לפועל?

ישנם מספר מקרים, המופיעים בחוק, בהם יאושר העיכוב:

מקרה הסבר
נטענה טענת "פרעתי" אם החייב אומר שהוא כבר שילם את החוב, או כן קיים את פסק הדין שניתן, ומדובר על הזמן שאחרי פתיחת ההליך, ההליכים יעוכבו.
הודעה על כוונה לערער אם אחד מהצדדים הודיע שהוא מתכוון לערער על פסק הדין שניתן, רשם ההוצאה לפועל ובית משפט יורו על עיכוב ההליכים בהוצאה לפועל, עד שתתקבל החלטה סופית בעניין.
צד שלישי שטוען לקיום זכויות במקרקעין שעוקלו ייתכנו מקרים, שזכויות במקרקעין של החייב יעוקלו, אך אז יקום צד ג', ויטען שזכויות אלה הן בכלל שלו. בית המשפט יצטרך להכריע, של מי הזכויות במקרקעין הללו.
פלוני שנפגע מעיקול גם חפצים שאינם מקרקעין מעוקלים, ולעיתים גם לגביהם יש אי הסכמות. הרשם יכול להורות על עיכוב הליכים בהוצאה לפועל לרבות עיכוב הליך מכירת המטלטלין, וזאת כדי שבית המשפט יפסוק גם בעניין זה.
בקשת התנגדות שהוגשה באיחור אם הוגשה בקשת התנגדות לביצוע שטר, או התנגדות לתביעה על סכום קצוב, או כל דבר דומה אחר, גם אם היא הוגשה באיחור, עדיין לעיתים קרובות, יקבעו שיש בעקבותיה להורות על עיכוב הליכים בהוצאה לפועל, עד למתן החלטה סופית בעניין.

 

מתי ניתן עיכוב הליכים בהוצאה לפועל באופן אוטומטי?

כפי שכבר כתבתנו יתכנו מקרים של עיכוב הליכים אוטומטי. בין השאר, באחד מהמקרים שמפורטים להלן:

  • הוגשה בקשת התנגדות לביצוע שטר על ידי החייב – החייב הגיש בקשת התנגדות למימוש שטר, וזאת כמובן כשהוא עשה זאת בזמן, כפי שהחוק קובע.
  • החייב הגיש בקשת התנגדות לביצוע תביעה על סכום קצוב – גם כאן נדרש שהבקשה שלו תהיה לפי הזמן שקובע החוק במקרים כאלה.
  • הוגשה בקשה לבירור פסק דין – הרשם בהוצאה לפועל יכול במקרים מסוימים להגיש בקשה לבירור פסק דין, וזאת כשפסק הדין שהגיע אליו לא מספיק ברור והוא צריך הבהרות, אותן יכול לדרוש מהשופט בבית המשפט.
  • הסדר חוב – אם החייב והזוכה הגיעו להסדר ביניהם, מחוץ להוצאה לפועל, הזוכה יכול לעדכן את ההוצאה לפועל על ההסכם ביניהם, ואף לבקש שההליכים יוקפאו, כנגד החייב.
  • מקרים שההליכים בהוצאה לפועל מוקפאים אוטומטית, בין השאר אם החייב אמר שהוא רוצה לפרוע את החוב במכירת דירה. אם מונה כונס נכסים, שאמור לטפל בדירה, והוא מונה על ידי הרשם בהוצאה לפועל, ובמקרה שהחוב נפרע תוך 90 יום, וכל זה כשהובטח שהפירעון יתבצע עד חצי שנה, וזאת באישור הרשם.

 

אז תכל'ס מי יכול להגיש בקשה לעיכוב הליכים בהוצאה לפועל?

לפי המקרים שכתבתנו ניתן לדעת מי יכול להגיש בקשה לעיכוב הליכים בהוצאה לפועל. זה יכול להיות חייבים שיוכיחו שפרעו את חובם. צד שלישי שחושב שיש לו בעיות בנוגע לנכס מקרקעין שאינו רשום בטאבו ורוצה להסדיר זאת מול בית המשפט. צד שלישי שטוען לבעלות על רכוש (מטלטלין) שאמור להימכר במסגרת הליך עיקול מטלטלין.

חייבים שיש להם התנגדות לתביעה לסכום קצוב, או שמתנגדים למימוש שטר. גם חייב או זוכה שרוצים להגיש ערעור על החלטה.

 

הליך הגשת הבקשה לעיכוב הליכים בהוצאה לפועל

אפשר להגיש את הבקשה לעיכוב הליכים גם לטיפול רשם ההוצאה לפועל, וגם לבית המשפט שנתן את פסק הדין. עליכם להביא שלושה עותקים של הבקשה, וגם מסמכים רלוונטיים. אם אתם מעלים טענות עובדתיות כלשהן בבקשה, תצטרכו לצרף גם תצהיר, חתום על ידי עורך דין, שתומך בטענותיכם. שימו לב שהטיפול בבקשה הוא גם לאחר שתצטרכו לשלם אגרה.

 

ערר על דחיית הבקשה לעיכוב הליכים בהוצאה לפועל

כמו כל החלטה שיפוטית, או מעין שיפוטית, יתכנו מקרים של ערעור על בקשה לעיכוב הליכים. אם זה ערעור בדיני משפחה, כשמדובר על הקפאת הליכים בחובות. במקרה כזה יש להגיש את הערערו תוך 15 יום ממסירת ההחלטה לחייב. אם מדובר בחובות שאינם דיני משפחה, אפשר כבר תוך 20 יום ממסירת ההחלטה על הקפאת הליכים.

אם מדובר בבקשה שהוגשה לבית משפט, לא יתאפשר ישר להגיש ערעור למחוזי, אלא, יש להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי.

 

מה התועלת של עורך דין הוצאה לפועל במקרה כזה?

כפי שכבר הבנתם, מדובר בהליכים מורכבים, ועל מנת להפיק מהם את המרב, דרוש ניסיון והבנה בתחום ההוצאה לפועל שידע להדריך ולהכווין אתכם, מה הדרך הנכונה והמתאימה ביותר עבורכם (אם יש לכם למשל, זכאות לירושה עתידית, קרן השתלמות או פיצויים מעוקלים וכד', כל אלו משפיעים על בחירת המתווה המשפטי המתאים והנכון ביותר).

בנוסף, בהליכים אלו באופן טבעי נדרש לבצע משא ומתן מול רשם ההוצאה לפועל, הנושים, באי כוחם וכד', ולכן מומלץ לבחור עורך דין הוצאה לפועל בעל ניסיון, אמין, שיוכל לסייע לכם לצאת מהבור הכלכלי שבו אתם נמצאים, תוך ניצול כל כלי אפשרי שיש בידיו.

 

עיכוב הליכים חדלות פירעון – טיפ חשוב לתקופת הביניים!

חשוב לדעת, במקרה שאתם מגישים בקשה לממונה על חדלות פירעון, יכול להיות שהצו לפתיחת הליכים שיינתן לכם, יתעכב. מה עושים במקרה כזה? בדיוק לשם זה ניתן לבקש "עיכוב הליכים זמני". מדובר בבקשה דחופה, שמוגשת יחד עם הבקשה העיקרית שהגשתם. אתם בעצם מבקשים מרשם ההוצאה לפועל, שיעצור ויעכב את ההליכים באופן מידי, וכן יבטל את כל הליכי ההוצאה לפועל שכבר נפתח נגד החייב.

הבקשה הזו נקראת "בקשה לעיכוב הליכים בכלל תיקי החייב עקב פנייה להליך חדלות פירעון בהתאם לסעיף 77א לחוק ההוצאה לפועל", קוד הבקשה הוא 61 ויש למלא אותו לפי ההנחיות, מוגש על גבי טופס 705. שימו לב שבדרך כלל רשמי ההוצאה לפועל כן יאשר עיכוב הליכים זמני, ההנחה היא שבזמן הזה יהיה לחייב מספיק זמן לקבל את הצו לפתיחת הליכים לו הוא מחכה בכיליון עיניים, ואז יינתן לו עיכוב הליכים מלא וגורף מרגע קבלתו.

היות וכל הליך בהוצאה לפועל אורך זמן אחר ומתנהל בצורה שונה, כדי להשיב על השאלה כמה זמן לוקח עד קבלת עיכוב הליכים בהוצאה לפועל, יש לערוך תחילה בדיקה מקיפה מה ההליך הנכון והמתאים ביותר עבורכם, בהתאם לנתונים שפורטו במאמר. אך נציין, שקורה לא מעט שרשמי ההוצאה לפועל נוטים לאשר עיכוב הליכים בהוצאה לפועל בפרק זמן מהיר, ולעיתים גם תוך שעות בודדות.

התשובה היא כן. ברגע שרשם ההוצאה לפועל הורה על עיכוב הליכים בהוצאה לפעול, לא ניתן להטיל עיקולים על המשכורת שלכם ולא על חשבון הבנק שלכם. למה? יש עיכוב הליכים בתיק, ולכן הנושים לא יכולים לפעול נגדכם בהטלת עיקולים, כאמור לעיל.

שתפו את המאמר:

תוכן עניינים

עורך דין אורי גילת
עורך דין אורי גילת

עו"ד אורי גילת מתווה באופן אישי את דרכי הטיפול בכל התיקים במשרד, וזאת ביחד עם צוות עתיר ניסיון וידע, תוך שימת דגש על יצירתיות, בניית אסטרטגיה משפטית נכונה, מחקר משפטי מעמיק ומאבק חסר פשרות עד למיצוי זכויותיו של כל לקוח.

עו"ד אורי גילת בפייסבוק | עו"ד אורי גילת ביוטיוב | מייל: [email protected]

מאמרים נוספים
צו הבאה בהוצאה לפועל
מה זה אומר צו הבאה במובן של ההוצאה לפועל? מתי משתמשים בו? מי מוסמך להוציא אותו? מה קורה לאחר מכן? איך אפשר לבטל צו הבאה? ולמה מומלץ להתייעץ עם עורך דין כשמדובר בהליך כזה?
חתימת ערבות – כל המידע שצריך לדעת?
מה מעמדו של ערב על חוב? האם לנושים יש סמכות או יכולת לפעול בדרך כלשהי נגדו? ובכלל, בכל הסיפור של חובות וערבות, מהי חתימת הערבות – ואיזה מידע חשוב שנדע בתור חייבים?
כמה צ'קים חוזרים זה חשבון מוגבל?
המשמעות האמיתית של חשבון מוגבל, היא קריסת העסק. לכן, כשהאשראי לא עובר, או כשהצ'קים מתחילים לחזור, צריך לפעול במהירות האפשרית, ואולי אפשר יהיה למזער את הנזק. מה עושים במקרה כזה? כמה צ'קים חוזרים זה חשבון מוגבל? ומה תפקיד עורך הדין במקרה כזה?
ערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל
מה קורה כאשר אנחנו מתנגדים להחלטה של רשם ההוצאה לפועל? כיצד מתנהל הליך ערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל? מה כדאי לדעת? ומה הסיבה המרכזית לפנות לעורך דין הוצאה לפועל במקרים אלו?
"חייב משלם" הוצאה לפועל
המחוקק הגדיר מצב מיוחד, "חייב משלם" בהוצאה לפועל. מה זה אומר? מתי אפשר לבקש להיות מוגדרים ככאלה? ומה הקשר של עורך דין לסיפור?
צו למסירת מידע הוצאה לפועל
מה זה צו מסירת מידע? איך בתור חייבים אנחנו יכולים להתמודד עם זה? ולמה כל כך דחוף להתייחס לזה בכלל כשאין לנו מה להסתיר? איך זה ישפיע עלינו?
מכתב התראה הוצאה לפועל
קיבלתם מכתב התראה הוצאה לפועל? אין לכם מושג מה דורש מכם ההליך עכשיו? מכתב התראה הוא בעצם יידוע של רשות האכיפה והגבייה, שהולכים לגבות מכם את החוב שיש לכם לנושה מסוים. האם יש לכם דרך להתגונן? מה האופציות שעומדות בפניכם? ומה תפקיד עורך הדין בכל הסיפור?
מה אסור לעקל הוצאה לפועל?
מהן אותן הגנות שהחוק קבע עבור כספים ונכסים? ומה אסור לעקל בהוצאה לפועל? ואיך עורך דין יוכל לסייע לכם במקרה של הליכי עיקול בהוצאה לפועל?
טפסים הוצאה לפועל – הסבר ממוקד מעו"ד אורי גילת המייצג חייבים בלבד
אם לכם חובות בהוצאה לפועל, יש כמה טפסים הוצאה לפועל שאתם חייבים להכיר. במאמר זה נסביר בקצרה על טפסים המרכזיים בהוצאה לפועל, ומתי עושים בהם שימוש. כמו כן נתייחס לאפשרויות שיש לכם בתור חייבים, מתי הסדר חובות עדיף, ומתי פנייה להליך חדלות פירעון?
תשלום הוצאה לפועל – עו"ד אורי גילת מסביר "קודם תבדקו ורק אז תשלמו"
רוצים לבצע תשלום הוצאה לפועל? במאמר זה נסביר איך באפשרותכם לשלם תשלום שובר הוצאה לפעול במזומן או בכרטיס אשראי, דרך מערכת ההוצאה לפועל. לאחר מכן נסביר למה חשוב שתבדקו את עצמכם רגע לפני שאתם מבצעים תשלום חוב בהוצאה לפועל (ראו אם המקרה שלכם דומה לדוגמאות שבמאמר)
איחוד תיקים חוק חדש
מה זה בדיוק איחוד תיקים לפי החוק החדש? מה השינוי הדרמטי? מהם החסרונות ואילו הגבלות מוטלות על החייב? כל הפרטים במאמר שלפניכם
רשימת תיקים לחייב – עו"ד אורי גילת מסביר מהן האפשרויות של חייבים
אז מה באמת אתם יכולים לעשות? מהי האפשרות המומלצת ביותר? ומהי רשימת תיקים לחייב בכלל? כל הפרטים, עם הסבריו המלומדים של עורך דין אורי גילת, במאמר שלפניכם.