חייגו לייעוץ:
072-397-4924

נוסח צוואה – כל מה שצריך לדעת!

נוסח צוואה – מה זה אומר?. לכולנו זה כנראה יקרה בסוף, המוות אולי דבר עצוב, אך צריך לדעת שאנשים, מבוגרים בעיקר, יכולים להכין את עצמם ומשפחתם לרגע הזה, מבחינה כלכלית וטכנית הכוונה. ואחד הכלים שבעזרתם ניתן לעשות זאת, הוא באמצעות נוסח צוואה.

שלב זה הוא לטעמינו שלב קריטי וחשוב מעין כמותו, שכן נוסח צוואה בצורה תקינה, יכול לשמר את עתיד המשפחה והקרובים שלכם, וכן למנוע סכסוכים משפחתיים ארוכי שנים. איך מנסחים את הצוואה? מה אומר החוק? איך עובד ההליך? מי קובע את נוסח הצוואה? ולמה צריך עורך דין צוואות וירושות במצב כזה? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

מהי צוואה?

צוואה היא אחד מהמסמכים הכי חשובים בחייכם, ואולי החשוב שבהם. למה? משום שהוא מה שמגדיר מה יעשה עם רכושכם, ואיך הוא יחולק, לאחר שעזבתם את העולם. הוא משפיע על כל משפחתכם, והמכרים הקרובים שלכם, שעוד נותרו בחיים אחרי המאה ועשרים שלכם. אנחנו כל החיים עובדים עבור כסף, ובסוף, רוצים מאוד שהוא יגיע לידיים הנכונות, לילדים שלנו ו/או לאנשים הקרובים ביותר לנו ו/או למי שברצוננו להוריש לו מרכושנו.

ידוע המשפט האלמותי, "יש דבר אחד וודאי, כולנו נמות יום אחד, איננו יודעים מתי ובאילו נסיבות". המחשבה והעיסוק במוות ובמה שיקרה לאחריו הייתה בעבר טאבו – דבר שאסור לדבר עליו. בשנים האחרונות מחלחלת אצל רבים ההבנה שאין בכך שום דבר רע, ואפילו חשוב לתכנן את היום שאחרי.

נוסח צוואה – כל מה שצריך לדעת!
נוסח צוואה – כל מה שצריך לדעת!

 

מהי החשיבות בנוסח צוואה?

כשמדברים על נוסח צוואה, תמיד עולה השאלה, למי זה נצרך, ומה קורה אם לא נעסוק בכך? האם ילדינו לא יקבלו ירושה? אז התשובה היא, שכן, רכושנו בסוף כנראה יגיע לידי הקרובים לנו, אם זה ילדים, אם זה הורים, ואם זה אחים.

אבל, החלוקה תתרחש לפי חוק הירושה, שמפרט מה בדיוק אמור לקרות בכל מצב. האם זה מתאים לכל אחד? לא בהכרח, כנראה שלחלקים רבים מהציבור לא. הבעיה, שלפני שתתייעצו עם עורך דין שמומחה בתחום, לא כל כך תדעו האם אתם מהחלק שהחוק מתאים לו, או שלא.

למשל, חוק הירושה לא נותן מענה ראוי לסיטואציה שבה יש כספים בחשבון הבנק של המוריש, אך בגלל אחד מבין האחים מסרב לחתום, כל הכספים יוותרו תקועים בחשבון הבנק. מקרים דומים לאלו, יצרו סכסוך משפחתי מיותר ורחב היקף, על שטות פרוצדוראלית, שהוראה מפורשת בצוואה יכלה למנוע את ההתדרדרות. זו רק דוגמה אחת מבין רבות לצורך המחשת החשיבות בעריכת צוואה, מנוסחת נכון, כמו שצריך.

 

מה בעצם החוק אומר?

חוק הירושה מעגן את כלל הוראות הצוואות והירושות. הוא גם כולל בתוכו הגדרות ספציפיות לגבי הגדרת עיזבון, הגדרת היורשים החוקיים, וגם קובע בדיוק כמה יקבל כל יורש. החוק אף מתייחס לחריגים כמו ילדים מאומצים או בן זוג שהוא ידוע בציבור.

בין השאר, מפרט החוק את הדרכים בהן אפשר לערוך את הצוואה, אם זה בכתב יד, בעדים, בפני רשות, כלומר, כפי שאומר סעיף 22(א) לחוק הירושה, גם לפני רשם בית המשפט, שופט, רשם לענייני ירושה או בית דין דתי, וגם בפני נוטריון.

 

אז מה היתרון של נוסח צוואה בצורה ברורה, קלה וחד משמעית?

אם תשאלו עורך דין צוואות וירושות, למה עליכם להתעקש על נוסח צוואה, או על השתתפות בניסוחה, כנראה שהתשובה תהיה בהפניית שאלה אליכם – עד כמה אתם רוצים שרצונכם, או רצון המנוח באופן כללי, ישתקף בנוסח הצוואה.

כשאתם שותפים פעילים בנוסח צוואה של עצכם, אתם יכולים לדייק את הדברים ולחדד אותם באופן חד משמעי. זכרו, שבסוף, אתם לא תהיה כשהצוואה תתממש, אלא היורשים שלכם, ואתם רוצים שהצוואה תהיה ברורה, קלה להבנה וחד משמעית.

לצד זה, אתם גם רוצים שהצוואה תמנע יצירת מחלוקות עתידיות שצפויות להתרחש, כאשר הצוואה שלכם תהיה המקור והמסמך הקובע, שייתן את המענה הברור. וכך מחלוקת שצצה בין היורשים, שעלולה להוביל למשפטים ארוכים, מורכבים ואמוציונאליים בין היורשים שלכם, נגמרת הרגע אחד על ידי קריאה קצרה של נוסח הצוואה. בדיוק מכאן החשיבות הגדולה לנוסח הצוואה.

רק נציין בפניכם, שבכל מקרה שתהיה עמימות כלשהי בסעיפי הצוואה, רשם הירושה הוא זה שיכריע, וככל שאכן יתברר שישנה שאלה עקרונית, הסמכות המכריעה היא בית המשפט. כדי לחסוך את ההגעה לשם, מומלץ לכם להתייעץ עם עורך דין צוואות וירושות, כבר בשלב נוסח הצוואה, ולערוך מראש – צוואה מנוסחת היטב בליווי איש מקצוע.

 

הזכויות המגיעות לכם

הדין הישראלי פועל לפי עיקרון "חופש הציווי", זה אומר שאדם יכול לעשות כמעט מה שהוא רוצה עם עזבונו. הוא יכול לכתוב בצוואתו שילדיו לא יורשים כלל, או בת זוגו, ובעצם להדיר את מי שהוא רוצה. בנוסף, הוא יכול להכניס תנאים לשם קבלת העיזבון, אותם יצטרכו למלא היורשים, ככל שאכן ירצו לקבל אותו.

מה שאתם צריכים לדעת, שפסיקת בית המשפט העליון הגבילה גם זכויות אלה של המנוח, במידה כלשהי, על פי שימוש ב"תקנת הציבור", כלומר, אם המנוח קבע תנאי מאוד רדיקלי, אם זה לדוגמא – חובת קיום אורח חיים דתי, או דחיית העברת נכס באופן בלתי סביר, בית המשפט יכול לפסול אותה.

מה שכן, בסוף, צריך לזכור שמנגד גם עומדת האוטונומיה של הפרט, וזכותו לכתוב בצוואתו את רצונותיו הכמוסים ביותר. חשוב לדעת שהצוואה הקובעת, מבחינה משפטית, היא הצוואה האחרונה, על פי סדר כרונולוגי. המשמעות היא שמבצעים חיפוש בבית המנוח, והצוואה עם התאריך האחרון שמוצאים היא הקובעת. במקרים מסוימים, ניתן ואף מומלץ להפקיד את הצוואה ברשם הירושות.

 

מה היתרון של כתיבת צוואה?

שפי שכבר נכתב פה, היכולת לפרט מה בדיוק מגיע לכל יורש, היא היתרון המרכזי של נוסח צוואה, בטח כשזה מתרחש בעזרת עורך דין צוואות וירושות. לדוגמא, במקרה שיש מספר נכסים, לכל אחד מהיורשים יש חלק יחסי בכל אחד מהנכסים. הבעייתיות היא במקרה שאחד היורשים רוצה לבצע פעולה בנכס כלשהו, ולשם פעולה פשוטה אחת, הוא צריך את הסכמת כלל היורשים.

כך גם לגבי משיכת חלק מהכספים המצויים בבנק של המוריש. כלומר, אם אין הוראה מפורשת שכל יורש יכול למשוך את חלקו במנותק בעמדת יתר היורשים, המשמעות היא שנדרשת חתימת כלל היורשים – והנה לכם פוטנציאל לסכסוך משפטי מורכב ויותר לחלוטין, כל זאת, בגלל נוסח צוואה קלוקל.

 

האם חובה לרשום בנוסח הצוואה שהיא מבטלת את הקודמות לה?

כפי שכבר אפשר להסיק מהאמור לעיל, התשובה היא שאין צורך, משום שגם ככה הצוואה האחרונה היא הקובעת, ומבטלת את כל הקודמות לה. ועדיין, בדרך כלל כן נהוג לרשום. אם כי אין זה חובה. בסוף מטרתנו כעורכי דין היא להגשים את רצון המצווה, המוריש, ולכן מומלץ ליתר ביטחון, לרשום שצוואה זו היא האחרונה ומבטלת את כל קודמותיה.

 

עורך דין צוואות וירושות לצורך נוסח צוואה – האם זה באמת נדרש?

כפי שכבר ניתן להסיק, התשובה היא שכן. נכון, זה נראה לכם פשוט, כותבים למי מורישים וכמה, אבל בסוף, זה לא באמת כזה פשוט. צריך להיזהר מנוסחים מעורפלים מדי שאחר כך יגרמו ליורשים שלכם, למשפחה שלכם – הליכים ארוכים בבית משפט.

ובאופן כללי נוסח צוואה הוא מסמך חשוב מאין כמותו, וכדאי שלפחות יעבור ביקורת על ידי עורך דין שמבין בתחום, אך יותר מומלץ כמובן, שעורך הדין העוסק בתחום צוואות וירושות ישמע אתכם, והוא ורק הוא, זה שידע לנסח עבורכם צוואה, כזו שתאפשר שהרכוש אותו צברתם במהלך חייכם, יעבור בהעברה בין דורית, באופן שבו אתם רוצים.

 

איך בוחרים את עורך הדין צוואות וירושות המתאים ביותר עבורנו?

הדרך הטובה ביותר היא לשאול חברים וקרובי משפחה שכבר התנסו בתחום. מומלץ מאוד לבחור בעורך דין שמבין בתחום הצוואות והירושות, שיש לו ניסיון בתחום, ושיש עלי והמלצות טובות לגבי אמינותו. זכרו, בסוף, קשר טוב ושפה משותפת, יחד עם מקצועיות וניסיון, יתנו לכם את הנוסחה המושלמת לעורך דין שידאג לנוסח צוואה אופטימלי עבורכם. מוזמנים ליצור עמנו קשר, או להשאיר פנייה ונחזור אליכם.

התשובה היא כן. אתם יכולים לנסח את הצוואה באופן עצמאי, אולם המציאות מלמדת שצוואה שלא מנוסחת בצורה נכוונה, היא מתכון לצרות. צוואה שמנוסחת לא נכון, עלולה לשלוח משפחה שלמה לסכסוך ארוך טווח בבתי משפט. אנו נמליץ לא להקל ראש בשלב זה, ולפנות לייעוץ משפטי מתאים.

אנו נאמר, שיש להימנע מסעיפים שעלולים להתפרש לשני פנים. כלומר, הסעיפים צריכים להיות ברורים, קלים להבנה וכיוצ"ב. דבר נוסף, אנו נמליץ להכניס לתוך הצוואה הוראות ברורות, אלו סעיפים קבועים, שאנו כותבים אותם ברוב הצוואות, שיכולים למנוע סכסוכים ארוכי שנים, על שטויות.

למשל, הוראה מפורשת שכל יורש יכול למשוך את החלק שלו, מתוך הכסף שמצוי בחשבון הבנק, ללא הסכמת היורשים האחרים. כך, גם אם יש "יורש סרבן" שעושה דווקא, אין לו יכולת להפעיל "לחץ" או "מניפולציה" או "נקמה" על יתר היורשים. זו רק דוגמה להמחשה, אבל חשוב להבין, שאלו הוראות קריטיות, שכתיבתן בצוואה, מונעת סכסוכים משפחתיים ארוכים.

תוכן עניינים

לא רוצים לשכוח את המידע? שלחו לעצמכם את המאמר >>>
שתף בוואטסאפ
Picture of עורך דין אורי גילת
עורך דין אורי גילת

עו"ד אורי גילת מתווה באופן אישי את דרכי הטיפול בכל התיקים במשרד, וזאת ביחד עם צוות עתיר ניסיון וידע, תוך שימת דגש על יצירתיות, בניית אסטרטגיה משפטית נכונה, מחקר משפטי מעמיק ומאבק חסר פשרות עד למיצוי זכויותיו של כל לקוח.

מאמרים נוספים
התנגדות לצוואה
צוואה מאפשרת לאדם לקבוע כיצד יחולק רכושו לאחר פטירתו. בקשת התנגדות למתן צו קיום צוואה יכול להגיש כל אדם הרואה את עצמו נפגע מקיום הצוואה בין אם הוא משאריו של הנפטר ובין אם לאו. ניתן להגיש התנגדות לצוואה רק לאחר שהוגשה בקשה לקיומה ובטרם הוצא בעבורה צו קיום. ההתנגדות לצוואה צריכה להתבסס על העילות שנקבעו לכך בחוק כפי שנרחיב בהמשך.
עריכת צוואות
עריכת צוואה היא הדרך הטובה ביותר לבצע חלוקה של העיזבון בהתאם לרצנו של המנוח. עריכת צוואות חיונית על מנת שההורשה לא תיעשה בהתאם לסדר הירושה הטבעי בדין
סוגי צוואות
על פי החוק בישראל ישנם ארבעה סוגי צוואות תקפות, צוואה בעדים, צוואה בכתב יד, צוואה בעל פה וצוואה בפני רשות. במאמר זה נרחיב לגבי ההבדלים בן הסוגים ונדון ביתרונות של צוואה בפני עדים בסיוע עורך דין צוואות וירושות המתמחה בתחום

מתמודדים עם חובות?

השלימו פערי ידע | דעו שיש מגוון פתרונות יצירתיים | פנו לייעוץ משפטי  
היערכות נכונה תסייע לכם למזער נזקים, להימנע מטעויות או לפחות לצמצם אותן.

הכנו לכם שלושה מדריכים מרוכזים ופרקטיים לניהול חובות שמותאמים למצבים השונים לצד כללי זהירות חשובים, טיפים לחייבים, ושיטות נפוצות להגנה על הנכסים.

הירשמו והמדריך הראשון ישלח אליכם ישירות לנייד (זמן קריאה: 3 דקות)
תרצו לשוחח עימנו? סמנו בתחתית העמוד או התקשרו. בהצלחה!

מעבר לצ׳אט
💬 צריכים עזרה?
שלום 👋
דברו איתי בוואטסאפ